2013 rok

STYCZEŃ

 • W roku 2013 włączyłyśmy aktywnie w WOŚP Owsiaka. Zdolniejsze z nas upiekły 14 blach ciast różnego rodzaju. Natomiast najzdolniejsza przygotowała 100 szt. „grzybków” czyli ciastek do złudzenia przypominających podgrzybki. Wszystkie delicje znikały bardzo szybko, a nasza puszka napełniała się bardzo sprawnie i hojnie. Jeden z celów Wielkiej Orkiestry 2013 jest nam bardzo bliski z uwagi na to, że często spotykamy się w stowarzyszeniach Amazonek z koniecznością opieki nad osobą starszą, która jest przykuta do łóżka. Stykamy się wówczas z koniecznością bardzo kosztownej i żmudnej rehabilitacji. Jesteśmy pewne, że nasz wkład  w zbiórkę funduszy na ten szczytny cel pomoże potrzebującym seniorom. Wszak wszyscy wcześniej lub później nimi będziemy. Zebrałyśmy ok. 3.800 zł.
 • Udział naszych członkiń w szkoleniach organizowanych w Polanicy oraz Karpaczu. Pierwsze dla seniorek, a drugie dla tzw. młodych Amazonek. Koszt dojazdu na szkolenia został pokryty przez nasze Stowarzyszenie. Natomiast koszt pobytu to tradycyjnie już pokrywana kwota z Federacji Amazonek.

LUTY – KWIECIEŃ

 • przeprowadzenie akcji „Rozlicz PIT za darmo”. Przeszkolone członkinie stowarzyszenia udzielały porad w zakresie składania i wypełniania zeznań podatkowych za rok ubiegły. Akcja obejmowała punkty obsługi w Bogatyni (2 punkty), Porajowie, Opolnie Zdroju. W sumie pomocą objęto ok. 1200 osób.
 • W dniu 28 lutego w Bogatyńskim Ośrodku Kultury odbyły się wykłady  na temat profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy. Wykłady przeprowadzone zostały przez dr n. med. Radosława Tarkowskiego – specjalistę chirurgii ogólnej i onkologicznej, który na co dzień pracuje w Dolnośląskim Centrum Onkologii we Wrocławiu. Obecna była P. Jolanta Kotowska – Kierownik Dolnośląskiego Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego Populacyjne Programy Wczesnego Wykrywania Raka Piersi oraz Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy – przedstawiła szereg danych statystycznych obrazujących miejsce naszego rejonu w skali kraju. Mogliśmy się z tych danych  dowiedzieć jak często na  Dolnym Śląsku, a nawet konkretnie w powiecie zgorzeleckim, chorujemy na nowotwory oraz ile osób zgłasza się na badania scrinnigowe. Członkinie Bogatyńskiego Stowarzyszenia „AMAZONKI” jako organizator akcji rozdawały ulotki oraz książki pt. „Moja mama ma raka”, która ma pomóc zarówno dzieciom, młodzieży  jak i dorosłym odnaleźć się w nowej sytuacji życiowej budzącej lęk i poczucie zagrożenia. Zakup 100 książek został sfinansowany w ramach darowizny udzielonej przez Gminne Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Bogatyni, NSZZ „Solidarność” Kopalni Turów.

MARZEC

 • przeprowadzono akcję, w której przebadano ok. 200 kobiet w mammobusie, na terenie Kopalni, Elektrowni oraz Szpitala Gminnego w Bogatyni,

KWIECIEŃ

 • Wraz z budzącą się w roku 2013 długo oczekiwaną wiosną rozpoczęła się realizacja projektu „Nauka chodu z kijkami – NORDIC WALKING”. Projekt odbywał się przy wsparciu Gminy Bogatynia, a realizowany był przez Bogatyńskie Stowarzyszenie „AMAZONKI” i zakładał naukę prawidłowego chodu z kijkami przez dyplomowanego instruktora.
 • Nasze koleżanki Amazonki z Olszyny w dniu 20 kwietnia 2013r. zaprosiły nasze Stowarzyszenie do świętowania jubileuszu 5-lecia ich powstania. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą, dalszy przebieg miał miejsce w pięknej sali, gdzie były podziękowania i gratulacje. A nad wszystkim pieczę miała Pani Prezes – Sabina Baran. Nasze Stowarzyszenie reprezentowane było przez Dorotę Bojakowską i Krystynę Libner.

CZERWIEC

 • Nie tylko leki leczą – pod taką nazwą nasze Stowarzyszenie realizowało projekt polegający na aktywizacji osób niepełnosprawnych poprzez warsztaty teatralno – fotograficzne. Ostatecznym efektem działań było ukazanie 18 członkiń Bogatyńskiego Stowarzyszenia „Amazonki” w różnych odsłonach. Paniom pomagali odkrywać swoje wcielenia następujące osoby: Beata Bystrykowska – wizażysta, Beata Włoskiewicz i Wojciech Walczak z Salonu „Merlin” odpowiedzialni za stylizację fryzur i makijaż. Fotograf, który uwiecznił ogrom pracy to Hubert Kamieniew. Wystawę można było obejrzeć w Galerii Art Bogatyńskiego Ośrodka Kultury, następnie w galerii na terenie rynku Lubań, dalej w Bibliotece w Bogatyni.
 • 21 czerwca 2013r. w Bogatyńskim Ośrodku Kultury o godz. 16.00. odbyły się obchody 10 lecia naszego Stowarzyszenia. Szczególne zaproszenia kierowane były do naszych darczyńców i sympatyków. Dopisali goście, dopisała pogoda. Było dużo podziękowań, gratulacji, wzruszeń. W trakcie gali jubileuszowej wyświetlony został film przygotowany właśnie na tą okazję. W ramach prezentów nasze stowarzyszenie otrzymało ciśnieniowy ekspres do kawy, zastawę kawową, naczynia, kosze ze słodyczami, dyplomy, książki i kwiaty.
 • 22 czerwca 2013r. odbyła się IV Międzynarodowa Spartakiada Amazonek z rejonu Dolnego Śląska, Czech i Niemiec. Przybyły na nią drużyny z Częstochowy, Zgorzelca, Legnicy, Bolesławca, Lubania, Olszyny, Legnicy, Wałbrzycha oraz z Zittau w Niemczech. Zmagania rozpoczął przemarsz drużyn Amazonek i zaprzyjaźnionych organizacji pozarządowych z rejonu Miasta i Gminy Bogatynia, na czele którego kroczyli włodarze miasta z Burmistrzem Miasta i Gminy Bogatynia Andrzejem Grzmielewiczem na czele. Rywalizacja była bardzo zacięta i stała na wysokim poziomie o czym świadczą uzyskane wyniki. Aby rozstrzygnąć pojedynek o 4 miejsce miedzy Amazonkami z Legnicy i Bolesławca potrzebny był baraż. Oba zespoły uzyskały po 53 pkt. W barażu te pierwsze strzeliły 2 a przeciwniczki 5 i wyżej sklasyfikowano panie z Bolesławca. Wśród Amazonek wygrała drużyna ze Zgorzelca 61 pkt. przed gospodyniami 59 pkt i Częstochową 56 pkt. W rywalizacji stowarzyszeń wygrał zespół Zespołu Opieki Zdrowotnej  z wysokim wynikiem 75 pkt. przed Pracownią Integracyjną ” Bez Barier” 67 pkt. i Towarzystwem Łowieckim „Diana” – 66 pkt.

SIERPIEŃ

 • W dniach 10-18 sierpnia 2013r. tradycyjnie już spędziłyśmy tydzień z jogą oraz  kijkami nad polskim morzem. Rehabilitacja obejmowała również masaż limfatyczny. Joga prowadzona była przez wspaniałą Marię Czubała, która potrafi dotrzeć do każdej z nas. Po raz kolejny był to dla nas czas oderwania od codzienności, który z pewnością zaprocentuje na przyszłość.

WRZESIEŃ

 • Z cyklu spotkań „Wyglądasz dobrze – czujesz się lepiej” w dniu 20 września 2013r. spotkałyśmy się w Salonie Izabeli Nawrockiej. Zajęcia polegały na doradzaniu zarówno fryzjerów jak i kosmetyczki Gabrieli Ciupa w kwestii dbałości o włosy, skórę głowy czy rąk i nóg. Panie skorzystały z oferowanych zabiegów. Z pewnością poprawiły sobie nastrój, co jest niezwykłą korzyścią podczas terapii powrotu do zdrowia po chorobie nowotworowej.
 • We wrześniu w miejscowości Radomierzyce oraz nad powstałym po kopalni odkrywkowej jeziorem Berzdorf See odbywała się sesja wyjazdowa. A wszystko to w ramach całorocznego projektu realizowanego przez Bogatyńskie Stowarzyszenie „Amazonki”. Po bardzo urozmaiconych zajęciach pod kierunkiem instruktora – Elżbiety Bembenek odwiedziliśmy nowo powstałą winiarnię. O tajnikach uprawy i produkcji wina opowiadał właściciel – Grzegorz Kuś. Następnie nie zabrakło degustacji win z różnych szczepów i gorącego posiłku.
 • W dniach 28-29.09.2013 r. odbyła się II KONFERENCJA „ZANIM BĘDZIE ZA PÓŹNO” zorganizowana przez Bystrzyckie Stowarzyszenie Amazonek w Bystrzycy Kłodzkiej. Nie zabrakło zaproszenia dla Bogatyńskiego Stowarzyszenia, z którym od kilku lat Bystrzyckie Stowarzyszenie prowadzi wzorową współpracę zapraszając się wzajemnie na organizowane uroczystości. Konferencja skierowana była do osób, które zmagają się z chorobami nowotworowymi, ale także do tych, którzy o raku chcą wiedzieć jak najwięcej, by w porę uniknąć zagrożenia. W programie były wykłady, porady i konsultacje lekarskie. – Do udziału zaproszono najlepszych lekarzy onkologów. Zależało nam na tym, by opowiedzieli nie tylko o chorobie nowotworowej, ale też o nowych możliwościach leczenia – mówi Beata Bartnik, szefowa bystrzyckiego stowarzyszenia Amazonek. W czasie konferencji odbyło się kilka wykładów, m.in. na temat diagnostyki i terapii w najczęściej występujących nowotworach złośliwych, mówiono o postępach w genetyce klinicznej raka piersi, a także o profilaktyce i fizjoterapii w przypadku obrzęku limfatycznego. Udzielano też wskazówek jak powinna wyglądać współpraca personelu medycznego z pacjentem onkologicznym i jakie są możliwości pozabudżetowego finansowania świadczeń medycznych. Konferencja była częścią większego projektu, realizowanego przez bystrzyckie Amazonki. Wcześniej kobiety wzięły udział w sesji zdjęciowej, której efektem była niezwykła wystawa fotograficzna w Muzeum Filumenistycznym w Bystrzycy Kłodzkiej, przedstawiająca panie jako kobiety waleczne, silne, mające za sobą walkę z niezwykle trudnym przeciwnikiem. Autorką zdjęć jest Marlena Solska, a stylizacją zajęła się Iwona Sawic. Na bazie tych fotografii powstał też kalendarz na rok 2014, ze zdjęciami Amazonek, które pokazując się w tak niecodzienny sposób chcą przekonać inne chore kobiety, że walkę z rakiem można wygrać.

PAŹDZIERNIK

 • Kolejne badania mammograficzne przeprowadzone w mammobusie ustawionym pod Bogatyńskim Ośrodkiem Kultury, Szpitalem Gminnym w Bogatyni, Sklepem „Delikatesy” w Porajowie, Świetlicą Wiejską w Opolnie Zdroju.
 • Tradycyjnie w pierwszą sobotę października miała miejsce XVI Pielgrzymka Kobiet po Chorobie Nowotworowej na Jasną Górę. Tym razem oprócz naszych członkiń pielgrzymowały z nami osoby, które chciały przeżyć to wydarzenie wspólnie z 10 tysiącami kobiet. Właśnie tyle nas tam było. Pogoda dopisała już po raz kolejny. Również Ela Markowska – Prezes Częstochowskich Amazonek powitała nas już w piątek w Młodzieżowym Domu Kultury pięknym monodramem o przeżyciach kobiety zmagającej się z chorobą nowotworową. Dziękujemy za piękną oprawę Pielgrzymki właśnie Eli, dzięki temu możemy nabrać sił na cały rok.
 • W dniu 19 października 2013r. członkinie naszego Stowarzyszenia oraz osoby zainteresowane tematyką nowotworów, wzięły udział w V Otwartym Kongresie Raka (5.Offenen Krebskonferenz), który miał miejsce w Dreźnie w Deutsches Hygiene – Museum. Organizatorem było SACHSISCHE KREBSGESELLSCHAFT E.V. Tematem konferencji była szeroko pojęta walka z chorobami nowotworowymi ze szczególnym uwzględnieniem form i sposobów samoorganizowania się pacjentów, pozyskiwania środków oraz możliwości współpracy w regionie styku trzech granic czeskiej, niemieckiej i polskiej. Eksperci z całych Niemiec równocześnie w różnych salach prezentowali najnowszą wiedzę. Ponad 40 wystawców z firm i stowarzyszeń związanych z leczeniem i profilaktyką chorób nowotworowych przedstawiło swoją ofertę. Nasze członkinie mogły wziąć udział w przygotowanych przez organizatorów kursach i szkoleniach. Również miałyśmy możliwość na jednym z paneli dyskusyjnych przedstawić działalność naszego Stowarzyszenia. Niemieckie kobiety chore na nowotwór piersi nie mają takich organizacji, mogą one należeć do organizacji, które skupiają wszystkie rodzaje nowotworów, co naszym zdaniem nie jest dobrym rozwiązaniem. Na zakończenie naszej prezentacji spotkałyśmy się z pytaniami jak pozyskujemy nowych członków oraz fundusze na działalność. Ubrane w nasze różowe koszulki, stanowiłyśmy silną i rozpoznawalną grupę. Powodowało to, że wiele osób było zainteresowane naszą działalnością, co z pewnością przysporzy nam partnerów na naszą przyszłą działalność. Udział w konferencji był bezpłatny. Organizatorzy zadbali o tłumaczenie symultaniczne na język polski i czeski. Naszą grupą opiekowali się: dr hab. n. med. Andrzej Pławski, prof. nadzw. oraz dr adiunkt Marzena Skrzypczak – Zielińska, którzy pracują w Instytucie Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu.

LISTOPAD

 • W dniu 9 listopada 2013r. w siedzibie Wrocławskich Amazonek pod nazwą „Femina Fenix” odbyło się spotkanie szefowych skupionych w Unii Dolnośląskiej, a prowadzących stowarzyszenia Amazonek na terenie Dolnego Śląska. Warto dodać, że na terenie naszego województwa działa 16 stowarzyszeń, jednakże nie wszystkie są skupione w Unii. Celem spotkania było wzajemne poznanie się, dyskusja o warunkach i możliwościach w jakich prowadzona jest działalność. Dużą uwagę poświęcono na cechy charakteru jakim powinny odznaczać się osoby, które pracują jako wolontariuszki służąc pomocą kobietom, które chorują na raka piersi, a w sumie same też taką chorobę przeszły. Wymieniłyśmy się doświadczeniami, adresami, kontaktami. Takich spotkań powinno być coraz więcej. W ich trakcie również powinnyśmy dyskutować nad rozwojem form pomocy dla kobiet. Należy zaznaczyć, że  kobiet chorujących na nowotwór piersi ciągle przybywa, jednakże wraz z rosnącą ilością wydłuża się ich czas przeżycia. Świadczy to o rozwoju medycyny, która oferuje coraz to nowy sposób leczenia  danego typu nowotworu. Również oczekiwania kobiet się zmieniają. Jeżeli klub nie będzie miał różnorodnej oferty, niestety kobieta nie będzie chciała brać czynnego udziału w jego działalności. Dlatego należy zastanowić się nad charakterem i formą funkcjonowania stowarzyszeń Amazonek w Polsce i temu też powinny służyć takie spotkania.
 • „Akcja „Daj Włos”! – Chcesz zrobić dobry uczynek – przekaż włosy na peruki dla kobiet, które utraciły je w wyniku chemioterapii. W programie telewizyjnym wystąpiła Krysia Libner, która namawiała zdrowe kobiety, które ścinają długie włosy do zrobienia tego w salonie Izabeli Nawrockiej w Bogatyni.
 • W dniu 23 listopada 2013r. nasza liczna grupa brała udział w V Bogatyńskim Konkursie Ortograficznym Dyktando dla Dorosłych O „Złoty Kałamarz” Burmistrza Miasta i Gminy Bogatynia. To już impreza cykliczna organizowana przez nasze koleżanki z Klubu Nauczycielskiego, któremu szefuje P. Wanda Trojanowska. Z roku na rok coraz więcej Amazonek bierze udział w dyktandzie. Tym razem po raz kolejny już udało się naszej szefowej Dorocie Bojakowskiej znaleźć się w gronie wyróżnionych osób.

GRUDZIEŃ

 • Wspólne kolędowanie – Wigilia 2013 – Tradycyjnie już po raz szósty spotkałyśmy się na wspólnej wigilii wraz z koleżankami z Klubu Nauczycielskiego „Izis”. Wspólne kolędowanie odbyło się 19 grudnia wieczorem w Restauracji „Hoker”. Były życzenia, opłatek, potrawy wigilijne. A nade wszystko oprawa artystyczna przygotowana pod kierownictwem P. Wandy Trojanowskiej.