Idziemy po zdrowie

Idziemy po zdrowie – pod takim hasłem 12 września przebiegała XI Międzynarodowa Spartakiada Amazonek z rejonu Dolnego Śląska, Czech i Niemiec.

Dopisała pogoda, zaproszeni goście, a przede wszystkim licznie przybyłe reprezentacje stowarzyszenia Amazonek z Wrocławia, Jeleniej Góry, Bolesławca, Mysłakowic, Kowar, Karpacza, Zgorzelca, Görlitz oraz Zittau. Nad całością pieczę miały organizatorki Spartakiady – Amazonki z Bogatyni, które do rywalizacji zaprosiły również lokalne stowarzyszenia, z którymi na co dzień współpracują. Nie zabrakło Klubu Puszystych, Klubu Nauczycielskiego „Izis”, Bogatyńskiego Stowarzyszenie Diabetyków „Insulinka”,  bogatyńskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek „Złoty Czepek”. W spartakiadzie wzięli też udział Transgraniczny Uniwersytet Trzeciego Wieku ze Zgorzelcu oraz Stowarzyszenie Interclub Femina ze Zgorzelca.

Na widowni obecni byli przedstawiciele samorządów – Powiatu Zgorzeleckiego oraz Gminy Bogatynia w osobach Etatowego Członka Zarządu Powiatu Zgorzeleckiego – Ireneusza Owsika oraz Wojciecha Dobrołowicza – Burmistrza Miasta i Gminy Bogatynia.

Po przywitaniu zaproszonych gości wystąpił Zespół Wokalny „Amazonki” z repertuarem, który pokazał, jakimi niezwykłymi głosami panie są obdarzone. Nad występem, jak zawsze czuwała Kierownik Zespołu –  Dyrektor Bogatyńskiego Ośrodka Kultury Bożena Mazowiecka.

Po części oficjalnej uczestnicy Spartakiady zaproszeni zostali do zdrowej rywalizacji w następujących konkurencjach: spływ kajakami po Nysie Łużyckiej, rajd rowerowy wokół jeziora Berzdorf oraz chód z kijami nordic walking w malowniczej rzecznej scenerii. Kiedy jedni uczestniczyli w dość wymagających zmaganiach sportowych, inni relaksowali się na trawie, wykonując przyjemne asany pod kierunkiem instruktora jogi – Magdaleny Marciniak.  Jeszcze inni biesiadowali i ze śpiewem na ustach oczekiwali na powrót aktywnych uczestników.

W kolejnej części profilaktycznej imprezy odbyło się uroczyste odznaczenie i udekorowanie uczestników, przy udziale przedstawicieli samorządu. Piękne dyplomy zostały wypisane niezwykłą techniką kaligrafii przez mistrza kaligrafii – Adama Kusiaka.

To była bardzo udane wydarzenie! Dopisali uczestnicy, goście oraz pogoda. Wokół panowała cudowna atmosfera życzliwości, energii i zapału. I takie właśnie opinie słyszało się z ust zebranych uczestników.  Bo takie są Amazonki – przeszły  ciężką chorobę i wiedzą, że w życiu ważne jest, aby chwytać każdą radosną chwilę. Trzeba przyznać, że Bogatyńskie Amazonki potrafią stworzyć niezwykłą atmosferę i niesamowity klimat. Ich sukcesy na niwie organizacji akcji profilaktycznych dla różnych grup wiekowych od lat znane są naszej lokalnej społeczności. Inicjatorem i pomysłodawcą  jest Prezes Stowarzyszenia Dorota Bojakowska, która od 12 lat kieruje grupą i nadaje jej niepowtarzalny w skali kraju charakter.

Tegoroczna Spartakiada przebiegała na obiekcie Centrum Rekreacyjno Turystycznego w Radomierzycach, które dysponuje zarówno bazą sprzętową jak i  dogodną i urokliwą lokalizacją.

Projekt był wspierany przez:

Powiat Zgorzelecki, Centrum Rekreacyjno Turystyczne w Radomierzycach

Gminę Bogatynia (w ramach Gminnego Programu Współpracy Transgranicznej), Bogatyński Ośrodek Kultury, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Bogatyni

Gminną Spółdzielnię Samopomoc Chłopska w Bogatyni

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Starosta Zgorzelecki – Artur Bieliński.