Sprawozdanie za 2015 rok

SPRAWOZDANIE MERYTORYCZNE Z DZIAŁALNOŚCI BOGATYŃSKIEGO STOWARZYSZENIA „AMAZONKI” ZA ROK 2015 r. 

1. Informacje podstawowe

  1. Bogatyńskie Stowarzyszenie „AMAZONKI”
  2. Siedziba: ul. Wyczółkowskiego 15, 59-920 BogatyniaAdres korespondencyjny:
    59-920 Bogatynia, ul. Wyczółkowskiego 5/8
  3. data i nr wpisu w KRS: 20.12.2002r. pod nr 0000141388
  4. Data uzyskania status OPP: 20.11.2008r.
  5. REGON: 231175893
  6. NIP: 6151995248
  7. dane dotyczące członków ZarząduSkład Zarządu:
    Prezes – Dorota Bojakowska
    Wiceprezes – Krystyna Rogojsza
    Wiceprezes – Ewa Mochnal
    Członek Zarządu – Wiesława Dębek
    Członek Zarządu – Barbara Lewandowska
    Członek Zarządu – Grażyna Szantyka
    Członek Zarządu – Elżbieta Kalwasińska
    Członek Zarządu – Marta Wolanin
    Skarbnik – Zofia Chwiedziuk
    Sekretarz – Beata Geres
  8. określenie celów statutowych:Celem Stowarzyszenia jest wspólne działanie na rzecz kobiet z rakiem piersi, zmierzające do ułatwienia im powrotu do normalnego życia w stanie sprawności fizycznej i psychicznej oraz uczestniczenie w akcjach uświadamiających społeczeństwu znaczenie wczesnego wykrywania raka piersi. Stowarzyszenie podejmuje wiele działań na rzecz kobiet z rakiem piersi m.in. prowadzi rehabilitację psychofizyczną, tworzy warunki sprzyjające wzajemnemu wsparciu i samopomocy, jak również edukację i szkolenia wolontariuszek – ochotniczek, które niosą wsparcie i pomoc kobietom tuż przed i po zabiegach odjęcia piersi. Obok tej działalności Stowarzyszenie podejmuje szereg działań na rzecz profilaktyki uczestnicząc i współorganizując  kampanie społeczne.

2. Zasady, formy i zakres działalności statutowej oraz opis głównych zdarzeń prawnych w działalności o skutkach finansowych.

Stowarzyszenie zrzesza osoby po leczeniu raka piersi, sutka z okolic Miasta i Gminy Bogatynia i okolic. Na dzień 31 grudnia 2015 roku stan zarejestrowanych członków Stowarzyszenia wynosił 36 osób.

Działalność statutowa Stowarzyszenia realizowana była poprzez:

  • Spotkania organizacyjne w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca za wyjątkiem świąt i przerwy wakacyjnej,
  • Rehabilitację fizyczną – profesjonalni rehabilitanci prowadzili zajęcia na sali w każdy poniedziałek  (każde z zajęć po 60 min)
  • Zajęcia jogi – odbywały się w każdą środę (1 godzina i 15 min)
  • członkinie Stowarzyszenia brały udział w zajęciach na basenie (1 raz w tygodniu – 45 min),
  • raz w tygodniu członkinie Stowarzyszenia brały udział w zajęciach zumby,
  • działania służące profilaktyce nowotworowej piersi – wspólnie z lekarzami, wykładowcami nasze członkinie brały udział w spotkaniach edukacyjnych dotyczących profilaktyki nowotworowej i nauki samobadania piersi na terenie naszego miasta, szkół podstawowych i ponadpodstawowych
  • kontynuujemy chody z kijkami nordic walking,
  • członkinie Stowarzyszenia brały udział w szkoleniach, spotkaniach, spartakiadach sportowych – organizowanych przez Federację Amazonek, dojazd uczestniczek odbywał się na koszt Stowarzyszenia, natomiast koszt pobytu pokrywany był za każdym razem przez Federację Stowarzyszeń Amazonek w Poznaniu
  • ze wszystkich zajęcia rehabilitacyjnych oraz sportowych oraz edukacyjno – oświatowych mogły korzystać również osoby z poza Stowarzyszenia.

Ponadto poniżej przedstawiono najważniejsze wydarzenia roku 2015, które zmierzały do poprawy samopoczucia kobiet chorujących na raka piersi oraz ściśle związane były z realizacją naszych celów statutowych:

Styczeń
Po raz piąty Stowarzyszenie „Amazonki” wzięło udział w WOŚP. Tradycyjnie już upiekłyśmy różnego rodzaju ciasta. Chętnych na te przepyszne i zdrowe wypieki było bardzo dużo. Do godz.19-tej sprzedałyśmy wszystkie kawałki z 23 ciast. Dodatkowo miałyśmy  na sprzedaż kalendarze ze zdjęciami członkiń w przepięknych kreacjach odzwierciedlających ich marzenia i charaktery wraz ze zbiorem ich historii. Do naszych puszek hojni darczyńcy wrzucili 3877, 13 + walutę  obcą.
Wzięłyśmy również udział w licytacji i za kwotę 260 zł wylicytowałyśmy spotkanie przy kawie z wiceburmistrzem Miasta i Gminy Bogatynia, panem Jerzym Stachyra.

W styczniu   dałyśmy się porwać wyzwaniu. Tym razem wzięłyśmy udział w szkoleniu zorganizowanym przez firmę Open Qualis Spółka z o.o z Krakowa, która za sprawą rozgłosu jaki przyniósł nam kalendarz wytypowała właśnie nasze stowarzyszenie do udziału w projekcie „Savoir vivre w biznesie”. Szkolenie skierowane było do kobiet zatrudnionych na umowę o pracę bądź prowadzących działalność gospodarczą na terenie Dolnego Śląska, które wcześniej nie uzyskały pomocy de minimis. Grupa liczyła 16 osób, więc trudno nam było takie kobiety znaleźć w naszym stowarzyszeniu. Z tego powodu skierowałyśmy tą propozycję do koleżanek z innych stowarzyszeń m.in. Klub Puszystych, Silne Kobiety Bogatyni, Koło Gospodyń Wiejskich „Rozmaryn” czy kobiety, które współpracują z naszym stowarzyszeniem. Projekt odbył się w pięknej zimowej scenerii w Ośrodku Sportów Wodnych na Złotnikach dwukrotnie (po 3 dni). Natomiast dalej jego realizacja przebiegała w Bogatyni, gdzie już w gronie wytypowanych kobiet ćwiczyłyśmy chodzenie na wybiegu jak również wykładowczyni P. Aleksandra Irlik szkoliła nas w kwestii doboru odpowiednich kreacji na określone okazje, jak również zachowania się przy stole podczas bankietów czy wystawnych przyjęć. Pomimo, że projekt się zakończył to pozostała wspaniała znajomość i nadzieja na realizację nowego projektu polegającego na przygotowaniu grupy Amazonek do profesjonalnego pokazu mody, być może nasze 15 lecie będzie do tego odpowiedną okazją. Nowe zajęcia naszej grupy pozwalają odkrywać nowe umiejętności, przełamywać bariery drzemiące w każdej z nas.

Luty
Jak co roku w lutym rozpoczęłyśmy akcję Rozlicz PIT za darmo. Mogli z niej skorzystać wszyscy zainteresowani, my czekałyśmy z pomocą przy sporządzeniu zeznania podatkowego
w każdy wtorek i piątek w Bogatyńskim 0środku Kultury. Akcja trwała do 24 kwietnia 2015r. Dodatkowy punkt uruchomiłyśmy w Bibliotece Publicznej w każdy czwartek. Również docierałyśmy do odległych od Bogatyni miejscowości (Porajów), gdzie nieoceniony był mąż jednej z Amazonek – Krzyś.

20 luty 2016r.-  kilka oddelegowanych Amazonek (Beata Geres, Halina Raszewska) oraz  nasz członek wspierający Danusia Tybińska wzięły udział w inauguracji otwarcia turnusów rehabilitacyjnych dla osób z obrzękiem limfatycznym w sanatorium „Zacisze” w Szczawnie Zdroju. Koleżanki po przyjeździe zreferowały przebieg szkolenia. Jest szansa, że pomoc dla tych z nas, które mają obrzęk będzie dostępna trochę bliżej niż teraz (Ustroń czy Ciechocinek). 

Marzec
W marcu Bogatyńskie Stowarzyszenie „Amazonki ” ramach ogólnopolskiej akcji „Łączy nas kobiecość” zorganizowały badania mammograficzne. Badania te wykonywane były przez NZOZ Centrum Nowoczesnej Diagnostyki w Łodzi.
Z bezpłatnych badań mogły skorzystać kobiety w przedziale wiekowym 50-69, które w ciągu ostatnich dwóch latach nie wykonywały mammografii. Panie, które ukończyły 35- 50 oraz te po 70 roku życia,  zgłaszające się na badania miały sfinansowany koszt badania ze środków Stowarzyszenia pozyskanych z akcji „Rozlicz Pit za darmo”.

16 marca, jak co roku, Amazonki z Bogatyńskiego Stowarzyszenia  uczestniczyły w Szkolnym Dniu Profilaktyki pod hasłem: „Szanuj zdrowie, a po latach Ci odpowie”. Organizatorem akcji byli uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Bogatyni. Podczas spotkania został wyświetlony film, zrealizowany w ramach projektu realizowanego przez Amazonki – pracownice PGE GiEK S.A Oddział Turów pod nazwą „Twoje zdrowie w Twoich rękach”. Realizatorem filmu była lokalna Telewizja Kablowa.
Dodatkowo panie Amazonki w tym dniu współpracowały z pielęgniarką szkolną i pokazywały na fantomie jak rozpoznać zmiany, które mogą powstawać w piersiach i mogą być początkiem choroby nowotworowej. W akcji w tym dniu wzięły udział: Wiesia Dębek, Grażynka Szantyka i Ewa Śpiewla.

21 marca, kolejny raz wizyta w Art.Radio temat: Porozmawiajmy o zdrowiu psychicznym.
Gośćmi audycji byli Agnieszka Dymarska – Dyrektor Poradni Psychologiczno Pedagogicznej w Bogatyni oraz Maria Terpiłowska – długoletni pracownik szpitala psychiatrycznego w Sieniawce – nasza członkini. Audycję z cyklu „Rozmowy zdrowiem dyktowane” prowadziła Dorota Bojakowska

28 marca, również na falach ArtRadia rozmawialiśmy o ludowych tradycjach związanych ze Świętami Wielkanocnymi, o zwyczajach dawnych i obecnych w gronie Amazonek (Grażyna Szantyka, Ela Kalwasińska, Marta i Nina Wolanin oraz nowym gościem w naszej audycji tym razem była P. Bożena Kacperska – członkini Koła Gospodyń Wiejskich w Sieniawce.

30 marca, w tym dniu w naszej siedzibie odbył się wykład specjalisty od terapii manualnej P. Ewy Marczuk na temat „Zespoły dna miednicy”. Z Ewą współpracujemy od kilku lat, wspiera nasze ciała swoimi rękami, czyni, że bóle jakie nam doskwierają są mniej uciążliwe. Podczas wykładu przybliżyła nam tajniki swojej pracy i jej wpływu na nasze organizmy. Pokazywała na swoim eksponacie jak funkcjonuje nasz układ kostny, dlaczego z wiekiem bolą nas plecy, ramiona. Radziła co czynić, aby ustrzec się takich dolegliwości i aby na twarzy gościł uśmiech.

Kwiecień

6 kwietnia, odeszła do wieczności nasza koleżanka Amazonka – Ania Majewska. Dzielnie walczyła i do końca się nie poddawała. Składałyśmy wyrazy współczucia rodzinie uczestnicząc w pogrzebie, który odbył  się w dniu 9 kwietnia 2015r. o godz. 15.00 w Kaplicy na cmentarzu komunalnym w Bogatyni.

W dniu 11 kwietnia 2015r odbył się koncert charytatywny dla dwuletniej Hani, w którym członkinie Bogatyńskiego  Stowarzyszenia  Amazonki wzięły udział.

Mała Hania cierpi na siatkówczaka, złośliwą formę raka oka i w wyniku choroby niestety straciła już prawe oczko. Teraz trwa walka o zachowanie drugiego.

Już tradycją stało się, to że panie ze stowarzyszenia pomagają poprzez pieczenie i sprzedaż pysznych ciast.  Podczas koncertu same  Amazonki uzbierały kwotę 4.300 zł. Bardzo dziękujemy darczyńcom.

Kolejna akcja na rzecz Hani to – moc, energia i świetna zabawa towarzyszyły podczas imprezy charytatywnej pt. „Zumbujemy dla Hani”, która odbyła się 25 kwietnia 2015r. w Multifunkcjonalnym Centrum Trójstyku w Markocicach. Zabawa była prowadzona pod okiem instruktorów z całego regionu. Była to kolejna akcja, z której dochód przeznaczony był na leczenie Hani i w której uczestniczyły nasze członkinie (Beata Geres, Krysia Paszkiewicz, Marta Wolanin, Basia Lewandowska, Gosia Stasiwolak, Ewa Mochnal, Ula Sareło, Jasia Balcerek, Wiesia Dębek, Halinka Raszewska, Ewa Śpiewla, Ania Kuchto).

Maj
16 maj
, kolejny raz na zaproszenie Dyrekcji szkoły w Porajowie wzięłyśmy udział w „Majówce u Sobieskiego”. Tym razem mamy wrażenie, że z naszych porad skorzystało dużo więcej młodzieży niż w latach ubiegłych. Świadomość profilaktyki raka piersi rośnie i to widać, nasze stanowisko cieszyło się dużym zainteresowaniem. Nieoceniona była Maria Terpiłowska, która ze stoickim spokojem pytała a zarazem tłumaczyła czym zajmują się Amazonki, jak badać piersi itp. Miłym akcentem były prezenty jakie otrzymywali uczniowie, a to pyszne „Grześki” i napoje ufundowane przez Ewę Mochnal z firmy Empol (naszą członkinię) czy bardzo praktyczne odblaskowe opaski, długopisy czy bardzo bogata literatura – np. komiks traktujący w sposób żartobliwy jak ustrzec się choroby jaką jest rak. Dziękujemy Dyrekcji szkoły oraz wszystkim osobom, które udostępniły nam miejsce i czas do szerzenia naszej wiedzy! W akcji udział wzięły: Maria Terpiłowska, Ewa Mochnal, Dorota Bojakowska.

Czerwiec
W czerwcu wzięłyśmy udział w specjalnych warsztatach, których zadaniem było spontaniczne wybuchanie salwami niepohamowanego śmiechu. Celem projektu było odwzorowanie społecznego wizerunku choroby nowotworowej. Warto znaleźć dystans do choroby, nic go tak nie buduje jak poczucie humoru. Tytuł warsztatów to „Zaśmiejmy raka”. Śmiech jest dobry na wszystko i dla każdego. Potwierdzają to Bogatyńskie Amazonki, te które wzięły udział. Tak, by „naładować akumulatory” i wyjść z dobrą energią na zewnątrz. Rak jest postrzegany jako wyrok (śmierci), albo jako wróg, z którym trzeba walczyć. Walka rozumiana jako leczenie jest potrzebna, ale jeśli strategia „ducha walki” staje się długofalowym sposobem radzenia sobie z chorobą, np. po zakończeniu leczenia, dla chorego wiąże się to z permanentnym stresem, który wpływa na osłabienie układu odpornościowego. W dłuższej perspektywie nie chodzi o to, żeby walczyć, chodzi o to, żeby zrozumieć. Warto znaleźć dystans do choroby, a nic tak go nie buduje, jak poczucie humoru. Już czas złożyć  broń i zacząć budować pokój w sobie i w naszych relacjach. Zaśmiejmy się – śmiech to zdrowie! Pokażmy ludziom, że śmiech i dobry humor również dla ciała jest lepszy od walki! Warsztaty prowadziła Zofia Śliwińska, która jest psychologiem. Warsztaty były finansowane przez Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Lipiec
W lipcu odbywały się warsztaty przygotowujące grupę wybranych Amazonek w celu zorganizowania pokazu mody. Zajęcia prowadziła Aleksandra Irlik z Krakowa znana nam już z przygody „Savoir vivre w biznesie”.  Trochę z niedowierzaniem podjęłyśmy się tego karkołomnego zadania, które nauczyło nas współpracy, odpowiedzialności, hartu ducha i silnej woli. A że przy okazji kilka z nas straciło trochę zbędnych kilogramów to już korzyść sama w sobie.

Sierpień

Wakacje pełne słońca

DARŁÓWKO – urok tej nadmorskiej miejscowości porwał nas i pomału wciągał od dnia przyjazdu.

Wspaniały mikroklimat, przepiękne widoki, duża czysta plaża, wszędobylskie mewy i oczywiście czego nie mogło zabraknąć na wakacjach to słońce rano, słońce w południe i popołudniu oraz cudowne… zachody słońca, które podziwiałyśmy. Tłumy wczasowiczów, kuszące i wabiące swymi zapachami restauracje i lodziarnie, sklepy, stragany, grajkowie umilający czas muzyką, widok statków i woń portu, wszystko to składało się na atmosferę, jaka przepasywała nasz wakacyjny wypoczynek.

W tym roku gościł nas Kompleks Wypoczynkowy PIRAMIDA I, a właściwie Jego Pani Menadżerka, która zadbała o to, abyśmy czuły się dobrze i wyjątkowo.

Każda z nas razem lub osobno mogła znaleźć coś dla siebie. Co dzień o świcie zabierała nas na godzinny spacer z kijkami, boso brzegiem morza. Była też wycieczka rowerowa wzdłuż kanału do Darłowa i dalej piękną słoneczną trasą rowerową wzdłuż nadmorskiej linii brzegowej. Mogłyśmy co dzień korzystać z basenu oraz aqua aerobiku. Nie zabrakło kolacji w formie grilla, jak również wieczorku integracyjnego, na którym jak zwykle gościł taniec i wiele innych atrakcji, które organizowałyśmy sobie same we własnym gronie jak wyjście do parku wodnego z wodą morską czy wizyta w cukierni. Wszystko to zostało pracowicie udokumentowane i można podejrzeć w naszej galerii.

Na szczególne wyróżnienie zasługuje miła i profesjonalna obsługa, dobra nowoczesna baza zabiegowa, smaczne jedzenie, cisza, spokój, świetna lokalizacja blisko plaży i centrum miasta sprawiło, że czujemy się dopieszczone i wypoczęte, jak zwykle bawiłyśmy się świetnie łapiąc promienie słońca i wiatr w żagle na później…

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że nasz wypoczynek się odbył i sprawił, że jesteśmy silniejsze wobec różnych dolegliwości związanych z chorobą nowotworową. 

Wrzesień
W dniu 12 września 2015 r. sekcja turystyczno-krajoznawcza Bog-Tur zorganizowała I rajd turystyczny „Śladami przeszłości”.  Powstał on dzięki pracy społecznej wolontariuszy PGE „Pomagamy” w ramach projektu sfinansowanego przez Fundację PGE ENERGIA Z SERCA, przy pomocy Gminy Bogatynia. W rajdzie tym uczestniczyły Janina Balcerek, Krystyna Rogojsza (pomimo choroby) oraz Małgorzata Stasiwolak,  czyli nasze koleżanki ze Stowarzyszenia. Rajd  „Śladami przeszłości” rozpoczął się przy Dworcu Historycznym – dawnej stacji kolei wąskotorowej łączącej Żytawę, przez wsie w Niecce Turoszowskiej, Bogatynię i Markocice z Frýdlantem w Czechach i prowadził przez Bulwar Łużycki, park im. C.A. Preibischa, Markocice, Rozdroże pod Granicznym Wierchem, pomnik w Jasnej Górze aż do Polany piknikowej w Jasnej Górze.

Rajd zakończył się wspólnym piknikiem oraz biesiadowaniem. Dziękujemy organizatorom za zaproszenie i piękny dyplom za nasze uczestnictwo, który z honorem wisi na naszej gazetce ściennej a niebawem znajdzie swoje miejsce w kronice.

17 – 19 września, Kolejne badania mammograficzne organizowane przez nasze Stowarzyszenie  odbyły się na terenie zakładów pracy Kopalni, Elektrowni oraz na parkingu Bogatyńskiego Ośrodka Kultury (obszerny wywiad z Prezesem Stowarzyszenia na łamach Eksspressu).

Październik
W dniu 2 października Amazonki, po raz kolejny, wyruszyły na XVIII Ogólnopolską Pielgrzymkę Kobiet po Chorobie Nowotworowej Piersi na Jasną Górę. W pielgrzymce udział wzięły członkinie Bogatyńskiego Stowarzyszenia oraz osoby zaprzyjaźnione. Po południu członkinie wzięły udział w drodze krzyżowej na Wałach Jasnogórskich, a także, zgodnie z tradycją, w Apelu o godzinie 2100. Wieczorem odbył się również koncert z okazji Pielgrzymki, na którym gospodarze zaprezentowali spektakl autorstwa członkiń Częstochowskiego Stowarzyszenia Amazonek oraz ich podopiecznych z klubu seniora. Na zakończenie wieczoru wystąpiła Krystyna Giżowska – uznana piosenkarka na przełomie lat 70-tych i 80-tych ubiegłego wieku.W sobotni poranek panie wyruszyły na Błonia Częstochowskie, aby uczestniczyć w pielgrzymce oraz uroczystej mszy św. Ogromną niespodzianką było przywitanie naszych koleżanek oklaskami przez inne stowarzyszenia podczas wejścia.Mszę św., którą celebrował biskup częstochowski Antoni Długosz, rozpoczęto hymnem amazonek. Homilię wysłuchano w skupieniu. Na koniec nabożeństwa ks. Długosz sprawił niespodziankę zgromadzonym, śpiewając epitafium Violetty Villas oraz franciszkańskie tango. Przepiękny głos sprawił u niejednej kobiety wzruszenie, a zaproszenie do tanga naszej Krysi – Prezesa Federacji Amazonek w Polsce spowodowało głośny aplauz ok. 10 tysięcznego tłumu Amazonek.Po południu amazonki wyruszyły w drogę powrotną do domu, wzmocnione modlitwą i przemyśleniami, śpiewając  wesołe melodie.

W dniach 09-11 października odbyła się VI Spartakiada Sportowa w Ośrodku „Złoty Sen”, w której wzięłyśmy licznie udział wraz z naszymi rodzinami i przyjaciółmi. Było szereg konkurencji sportowych takich jak zawody łucznicze i strzelnicze, gra w kręgle i w billarda, mecz piłki siatkowej kobiety kontra mężczyźni. Co odważniejsze rywalizowały na wodzie w rowerach wodnych. Dopisała pogoda, co prawda było zimno, ale bardzo słonecznie. Zmagania sportowe zakończyły się uroczystą kolacją oraz tańcami przy miłym akompaniamencie zespołu „Moment” oraz kolegi Andrzeja i Wieśka. To był czas integracji, nasze rodziny mogły zobaczyć jak czas spędzają Amazonki, jak wiele w nich energii i zapału oraz radości.

W dniach 09-11.10.2015 roku odbyła się VI Spartakiada Sportowa Amazonek z udziałem klubów Amazonek z rejonu Dolnego Śląska, Czech i Niemiec. Spartakiada polegała na rywalizacji sportowej między organizacjami Amazonek.

W spartakiadzie uczestniczyli również członkowie organizacji pozarządowych z rejonu Miasta i Gminy Bogatynia. Spartakiada odbyła się w Ośrodku Złoty Sen w Złotnikach k/Lubania. Podczas trzydniowych obchodów odbyło się szereg konkurencji sportowych takich jak zawody łucznicze, zawody strzelnicze, gra w kręgle i bilarda, mecz piłki siatkowej, zawody z wykorzystanie rowerów wodnych i kajaków, gry i zabawy zręcznościowe z wykorzystaniem piłek, lotek itp. Zmagania sportowe zakończone były uroczystą kolacją z wręczeniem dyplomów, nagród. Spartakiada jest rok rocznie dowodem na to, że środowisko osób niepełnosprawnych potrzebuje integracji z osobami pełnosprawnymi, sprzyja to wówczas pełnej asymilacji i rehabilitacji społecznej osób chorujących na nowotwory. Osoby te czują potrzebę sprawdzenia na ile są sprawne i akceptowane w społeczeństwie, a to z kolei sprzyja poprawie ich kondycji psychicznej i fizycznej.

Listopad
Rok 2015 to już VI edycja Festiwalu Kobiet. Impreza skierowana jest do mieszkańców Gminy Bogatynia oraz mieszkańców powiatu zgorzeleckiego i naszych południowych sąsiadów z Czech – Vitkova i Chrastawy. Celem festiwalu jest integracja środowiska lokalnego, przeciwdziałanie przemocy wobec kobiet, rodziny oraz promocja zdrowego stylu życia. Założenia festiwalowe realizowane były poprzez warsztaty kierunkowe, spotkania autorskie, audycje radiowe oraz informacje prasowe zamieszczane w lokalnych portalach internetowych. I nasze Stowarzyszenie kolejny raz włączyło się w realizację Festiwalu. Do nas należał ostatni jego dzień czyli sobota. Pokazałyśmy innym kobietom to co uważamy, że wychodzi nam dobrze a mianowicie prezentacja i degustacja naszych ciast, następnie pochwaliłyśmy się znajomością z seksuologiem P. Marzeną Gmiterek czy stworzyłyśmy warunki, aby kobiety mogły poprzymierzać a nawet zakupić idealnie dobrany stanik. To był dzień pełen wrażeń. Dziękujemy mieszkańcom za to, że zajrzeli w czasie trwania Festiwalu do Biblioteki w Bogatyni.

Grudzień
W dniu 09 grudnia Amazonki uczestniczyły w spotkaniu  Bożonarodzeniowym na zaproszenie niemieckich Amazonek. Spotkanie miało miejsce w Zittau. Po raz kolejny była to okazja do wymiany między krajami zwyczajów i zachowań związanych z pięknym czasem świąt. Całość spotkania była bogata w program artystyczny. Podczas spotkania panowała bardzo podniosła i uroczysta atmosfera.

11 grudzień, wizyta w ArtRadio (Maria Terpiłowska, Grażyna Szantyka, Basia Lewandowska, Ela Kalwasińska, Dorota Bojakowska, Bożena Kacperska) temat to Święta Bożego Narodzenia – Mikołaj – zwyczaje dawniej i dziś.

W dniu 12 grudnia odbyło się spotkanie liderek stojących na czele stowarzyszeń Amazonek na Dolnym Śląsku. Organizatorką była Magda Salamon ze Stowarzyszenia „Femina – Feniks” z Wrocławia,  która jest Przewodniczącą Unii Dolnośląskiej Amazonek. Dla naszego Stowarzyszenia była to okazja do przekazania przechodniej statuetki jaką otrzymałyśmy podczas tegorocznej Pielgrzymki na Jasną Górę.
Podczas spotkania liderki wymieniły  się doświadczeniami oraz zwróciły uwagę na problemy z jakimi borykają się kluby.

W dniu 18 grudnia nasze Stowarzyszenie zorganizowało spotkanie opłatkowe w Domu Weselnym „Gościniec „w Porajowie. Właścicielka „Gościńca”  Ewa Mochnal zadbała,  aby atmosfera była czysto wiejska i sielska. Piękne ręcznie robione ozdoby dopełniały całości wystroju świątecznego i stanowiły o niezwykłej atmosferze, która zarówno gościom jak i nam się udzieliła.
Wraz z zaproszonymi gośćmi Amazonki dzieliły się opłatkiem. Składając sobie życzenia i śpiewając kolędy, wspominały również koleżanki,  których w tym roku zabrakło przy wspólnym stole. Goście z przyjemnością dziękowali za zaproszenie.

29 grudzień, Jaki sylwester taki cały rok! O postanowieniach, zwyczajach, o najpiękniejszych balach opowiadali goście audycji „Rozmowy zdrowiem dyktowane” na falach ArtRadio Bogatynia 104,8FM. W ten wyjątkowy, pełen zabawy czas Amazonki życzyły słuchaczom, by tą jedyną noc w roku spędzili w radosnym gronie bliskich sobie osób szampańsko się bawiąc, a Nowy Rok przywitali bez trosk i zmartwień, by wszystkie dobre wróżby noworoczne się sprawdziły, a te złe zostały zapomniane, by najskrytsze marzenia, te zawodowe jak i osobiste, spełniły się, by zdrowie dopisywało a gotówki nigdy nie brakowało i by ten nadchodzący rok był dużo lepszy od mijającego! W audycji uczestniczyli: Maria Terpiłowska, Grażynka Szantyka, Ela Kalwasińska, Basia Lewandowska, Waldemar Babarowski oraz prowadząca Dorota Bojakowska

3. Działalność gospodarcza.

Stowarzyszenie nie prowadzi działalności gospodarczej a swoje cele statutowe realizuje nieodpłatnie.

4. Odpisy uchwał Zarządu. 

  • uchwała nr 1/2015 z dnia 02.01.2015r.dot.dofinansowania do zabawy karnawałowej
  • uchwała nr 2/2015 z dnia 14.05.2015r.dot. dofinansowania do koncertu „Future Folk”
  • uchwała nr 3/2015 z dnia 27.06.2015r. dot. upoważnienia do zawierania umów, udzielania pełnomocnictwa i składania innych oświadczeń woli w sprawach majątkowych stowarzyszenia
  • uchwała nr 4/2015 z dnia 30.06.2015r. dot. przyjęcia sprawozdania finansowego z działalności Stowarzyszenia
  • uchwała nr 5/2015 z dnia 30.06.2015r. w sprawie przyjęcia sprawozdania merytorycznego z działalności Bogatyńskiego Stowarzyszenia „Amazonki” i udzielenia absolutorium Zarządowi za 2014r.
  • uchwała nr 6/2015 z dnia 30.06.2015r. w sprawie wyboru nowego składu członków Zarządu Bogatyńskiego Stowarzyszenia „Amazonki”
  • uchwała nr 7/2015 z dnia r. w sprawie dofinansowania do wakacyjnego wypoczynku w Darłówku w dniach 15-21.08.2015r.
  • Uchwała nr 8/2015 z dnia 06.07.2015r. dot. dofinansowania do szkolenia rehabilitanta w zakresie terapii przeciwobrzękowej
  • Uchwała nr 9/2015 z dnia 05.10.2015r. dot. dofinansowania występu Ani Wyszkoni
  • Uchwała nr 10 z dnia 02.11.2015r. dot. dofinansowania do występu zespołu Mazowsze
  • Uchwała nr 11/2015 z dnia 02.11.2015r. dot. dofinansowania do spektaklu teatralnego „Kochanie na sprzedaż” 

5. Informacja o wysokości uzyskanych przychodów w ramach celów statutowych.

  1. Składki członkowskie – 620,00
  2. Wkład własny – 066,00
  3. Darowizny – 070,00
  4. 1% z podatku – 466,41
  5. Dotacje – 000,00
  6. Przychody finansowe – 0,00

Razem przychody                                                                     98.222,41

Przychody ze wskazaniem źródeł

1 Darowizny 3 073,97 zł
  Bogatyńskie Wodociągi i Oczyszczalnia SA 1 000,00 zł
  ZZ Kadra KWB 400,00 zł
  GPO Bogatynia 1 000,00 zł
  Waldemar Kwiatkowski 50,00 zł
  NSZZ Solidarność przy Elektrowni Turów 500,00 zł
  Stowarzyszenie Amazonek 120,00 zł
2 Dotacje 19 000,00 zł
  Dotacja Starostwo Powiatowe 2 000,00 zł
  Dotacja Gmina Bogatynia 8 400,00 zł
  Dotacja -Fundacja PGE 7 000,00 zł
  Dotacja Gminy-Spartakiada 1 600,00 zł
3 Darowizny 1% 60 466,41 zł
4 Składki członkowskie 3 620,00 zł
5 Wkład własny 12 066,00 zł
  Spotkanie karnawałowe 330,00 zł
  wkład własny na turnus 5 060,00 zł
  wpłata własna-Pielgrzymka 3 306,00 zł
  wpłata- Anna Wyszkoni 360,00 zł
  wpłata własna-Złotniki 410,00 zł
  wpłata własna-koncert Mazowsza 1 920,00 zł
  wpłata na występ teatralny 400,00 zł
  Koncert Fouture Folk 280,00 zł

 

Stań środków pieniężnych na dzień 01.01.15 r.                       2 276,94

Razem aktywa:                                                                         100 499,35 

Stowarzyszenie nasze otrzymało również  nieodpłatną pomoc następującego rodzaju: 

  • Urząd Miasta i Gminy dofinansował wstęp na basen. Grupa Amazonek korzystała nieodpłatnie z wejścia na basen (1 godz. tygodniowo)
  • Zajęcia rehabilitacyjne pod kierunkiem rehabilitanta SP ZOZ w Bogatyni odbywały się nieodpłatnie (1 raz w tygodniu przez okres 2015r.)
  • W ramach programu profilaktycznego „Rehabilitacja p/obrzękowa u kobiet po leczeniu raka piersi – rehabilitacja”, realizowanego przez SP ZOZ w Bogatyni – wykonywano masaże limfatyczne ręki po stronie operowanej u tych członkiń Stowarzyszenia, które mają obrzęk limfatyczny (w dniach pracy rehabilitanta)
  • Urząd Miasta i Gminy udzielił nieodpłatnej pomocy w transporcie grupy Amazonek na turnus do Darłówka (w obie strony), oraz Spartakiadę na Złotnikach Lubańskich.

6. Informacje o poniesionych kosztach

KOSZTY:                                                 77 812,93

a. działalność statutowa nieodpłatna 25 178,58

1 Zajęcia sportowe 7 210,00 zł
a Zajęcia na basenie 2 660,00 zł
 

 

Instruktor zajęć na basenie – środki własne 860,00 zł
Instruktor zajęć na basenie – dotacja Gminy 1 800,00 zł
b Zajęcia jogi 2 230,00 zł
 

 

Instruktor zajęć jogi – środki  własne 430,00 zł
Instruktor zajęć jogi – dotacja Gminy 1 800,00 zł
c Zajęcia Zumby 2 320,00 zł
 

 

Instruktor zajęć ZUmby – środki własne 520,00 zł
Instruktor zajęć zumby – dotacja Gminy 1 800,00 zł
2 Warsztaty wyjazdowe – Mazowsze 1 944,00 zł
 

 

Usługa transportowa -środki własne 944,00 zł
Usługa transportowa – środki z dotacji Starostwa 1 000,00 zł
3 Zakup sprzętu 3 000,00 zł
 

 

sprzęt do zajęć jogi ( kostki, pianki, koce) -środki własne 1 000,00 zł
sprzęt d/ zajęć jogi ( kostki, pianki, koce) dotacja Gminy 2 000,00 zł
4 Materiały i wyposażenie 1 182,69 zł
 

 

 

 

 

Artykuły na spotkania klubowe- kawa, herbata, cukier, woda soki, mleko 327,61 zł
Artykuły na masaże limfatyczne i relaksacyjne – oliwka, ręczniki 114,37 zł
Wiązanki pogrzebowe:

– K. Paszkiewicz-60zł,

– B. Komarnicka-50 zł,

– A. Majewska 120zł

230,00 zł
Wiązanki okolicznościowe-spotkania integracyjne, wizyty w klubach, stowarzyszeniach:

-Projekt Savoir Vivre w biznesie- 130 zł

– Kompozycje na Wielkanoc – 120 zł

-Kwiaty na Mszę – 42 zł

-Jubileusz Klubu Puszystych -100 zł

– Dzień Działacza Kultury – 60 zł

452,00 zł
art. do paczek okolicznościowych:

– A. Majewska – 27,89 zł

– W. Dębek – 30,82  zł

58,71 zł
5 Opłaty federacyjne 100,00 zł
6 Spotkania integracyjne, wykłady 4 739,83 zł
 

 

 

 

spotkanie noworoczne-usługa cateringowa 259,20 zł
Wigilia:

– Catering E. Mochnal – 3.719,63

– pakowanie upominków – 56,00 zł

– transport do Porajowa – 250,00 zł

4025,63 zł
Festiwal kobiet –  nocleg Gmiterek A. 170,00 zł
Wielkanoc- zakup obrusa i serwetek 215,00 zł
Wiązanka upominkowa E. Marczuk 70,00 zł
7 Akcja rozlicz PIT za darmo 4 081,28 zł
 

 

 

 

reklama i promocja akcji;

-ulotki, plakaty reklamowe – 512,30

– ulotki, plakaty, kalendarzyki -388,30

900,60 zł
tusze do drukarek-akcja pit 568,09 zł
Materiały biurowe-akcja pit 210,40 zł
kartki świąteczne 2 402,19 zł
8 Zajęcia rehabilitacyjne-Marczuk E 720,00 zł
9 Akcje charytatywne: 309,00 zł
zakup balonów, folii, serwetek, woreczków itp. – 99 zł 99,00 zł
catering WPOŚP – 210 zł 210,00 zł
10 Akcja Mammografia 1141,78 zł
Zakup materiałów informacyjnych 351,78 zł
Wykonane badania mammograficzne 550,00 zł
Zakup woreczków z organzy 240,00 zł
11 Dopłaty do  turnusów – E Majczyna 750,00 zł

 

b) działalność statutowa odpłatna 44 373,61

1 Turnus Darłówek 10 420,85 zł
2 Pielgrzymka 1 936,22 zł
 

 

 

 

Zakup słoneczników 86,72 zł
Opłata za organizację pielgrzymki 217,00 zł
Wyżywienie-Pielgrzymka 792,50 zł
Noclegi-Pielgrzymka 840,00 zł
3 Spartakiada – Złotniki 26 856,54 zł
a Spartakiada- środki własne 16 256,54 zł
 

 

 

 

 

 

 

Transport-Spartakiada 2 900,00 zł
Zakwaterowanie 6 068,00 zł
Wyżywienie 3 512,50 zł
Prowadzenie konkurencji – Woroniak 467,00 zł
Materiały na Spartakiadę

– balony, gumki – 176,24

– śrut – 53,40

– litery samoprzylepne – 30,50

– zdjęcia – 29,91

290,05 zł
Zawody łucznicze 2 000,00 zł
Nagrody  uczestników 1 018,99 zł
b Spartakiada-dotacja Starostwo 2 000,00 zł
 

 

Zakwaterowanie 1 000,00 zł
Nagrody dla uczestników 1 000,00 zł
c Spartakiada PGE- koszt wyżywienia 7 000,00 zł
d Spartakiada-dotacja Gminy- koszt wyżywienia 1 600,00 zł
4 Imprezy kulturalno oświatowe 4 500,00 zł
 

 

 

 

 

Koncert-  A. Wyszkoni 720,00 zł
Koncert zespołu Futur 490,00 zł
Koncert Mazowsza- bilety 2 400,00 zł
Seans filmowy-Chemia 90,00 zł
Spektakl- kochanie na kredyt 800,00 zł
5 Spotkania integracyjne      660,00 zł
  Zabawa karnawałowa 660,00 zł

 

c) koszty działalności administracyjnej 7 805,34

1. Koszty opłat za media 266,08 zł
2. Usługi księgowe 2 804,00 zł
3. Usługi informatyczne 1 168,00 zł
4. Środki czystości i art. gospodarcze 218,30 zł
5. Opłaty pocztowe, kurierskie 250,65 zł
6. Akcesoria komputerowe w tym: 768,00 zł
 Zakup monitora 629,00
 Zakup programu antywirusowego 139,00
7. Drobne wyposażenie w tym: 1 236,90 zł
zakup opakowań kartonowych 48,00 zł
zakup płyt DVD 11,50 zł
zakup odkamieniacza d/ekspresu 63,90 zł
zakup obrusów 215,00 zł
zakup termosów 319,80 zł
zakup niszczarki 539,00 zł
zakup tablicy, kalendarza 39,70 zł
8. Opłaty telefoniczne 130,00 zł
9. Usługi hostingowe 109,00 zł
10. Wywołanie zdjęć 37,79 zł
11. Delegacje służbowe 885,18 zł
12. Materiały biurowe 103,50 zł

 

d) koszty finansowe 255,40

Stan środków finansowych na dzień 31.12.2015:                            22.323,78

7. Informacje dodatkowe

  1. liczba osób zatrudnionych z podziałem według zajmowanych stanowisk
    brak
  2. łączna kwota wynagrodzeń wypłaconych
    brak
  3. wysokość rocznego lub przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wypłaconego łącznie członkom zarządu i innych organów stowarzyszenia oraz osobom kierującym wyłącznie działalnością gospodarczą z podziałem na wynagrodzenia, nagrody, premie i inne świadczenia
    brak
  4. wydatki na wynagrodzenia z umów o dzieło: 13.649,00 zł ( instruktor jogi, instruktor aerobiku na basenie, instruktor zumby, obsługa księgowa, informatyczna, zawody łucznicze, oprawa muzyczna, artystyczna, prowadzenie konkurencji na Spartakiadzie itp.)
  5. udzielone pożyczki pieniężne z podziałem według ich wysokości ze wskazaniem pożyczkobiorców i warunków przyznania pożyczek oraz z podaniem podstawy statutowej udzielania takich pożyczek:
    nie dotyczy
  6. kwoty na rachunkach bankowych ze wskazaniem banku:
    nazwa banku Łużycki Bank Spółdzielczy w Lubaniu Oddział w Bogatyni
    saldo na dzień 31.12.2015r.                    –    21.095,76 zł
    gotówka w kasie na 31.12.2015r          –      1.228,02zł
  7. wartość nabytych obligacji oraz wielkości objętych udziałów lub nabytych akcji w spółkach prawa handlowego ze wskazaniem tych spółek:
    brak
  8. nabyte nieruchomości, ich przeznaczenie oraz wysokości kwot wydatkowanych na to nabycie:
    brak
  9. nabytych pozostałych środków trwałych
    brak
  10. wartość aktywów i zobowiązań fundacji ujętych we właściwych sprawozdaniach finansowych sporządzanych dla celów statystycznych:
    zobowiązania  277,94 w tym:
    Rozrachunki z dostawcami                                        277,94
    Należności      509,60 w tym:
    Rozrachunki z budżetem-podatek od umów OD          27,00
    Należności z tytułu dostaw                                           12,70
    Należności z tytułu rozrachunków od umów zleceń   180,00
    Rozrachunki z członkami                                             289,90

8. Dane o działalności zleconej przez podmioty państwowe i samorządowe (usługi, państwowe zadania zlecone i zamówienia publiczne) oraz o wyniku finansowym tej działalności:

Brak

9. Informacje o rozliczeniach z tytułu ciążących zobowiązań podatkowych oraz informacje w sprawie składanych deklaracji podatkowych

Brak

W trakcie trwania roku obrachunkowego Stowarzyszenie nie składało deklaracji podatkowych.

10. Informacje o przeprowadzonych kontrolach Stowarzyszenia w okresie sprawozdawczym

W roku sprawozdawczym nie przeprowadzono w Stowarzyszeniu żadnej kontroli.