STOP CHOROBOM NOWOTWOROWYM! RAK – To się leczy!

27 stycznia w Bogatyńskim Ośrodku Kultury odbyła się konferencja pod tytułem „Stop chorobom nowotworowym” . Rak – To się leczy!

Pomysłodawcą i głównym organizatorem Konferencji było Bogatyńskie Stowarzyszenie „AMAZONKI”, które należy do przeszło 200 organizacji działających na terenie Polski i skupiających osoby, które zachorowały na nowotwór piersi. Oprócz pomocy członkiniom w uporaniu się z trudnym okresem leczenia oraz rehabilitacji, stowarzyszenie działa również na zewnątrz organizując akcje propagujące zdrowy tryb życia i zapobiegające zachorowaniu na nowotwory.

Takie działania to już tradycja, co najmniej raz w roku Amazonki zapraszają młodzież i osoby dorosłe na wykłady czy warsztaty. Tegoroczna konferencja mogła się odbyć dzięki środkom pochodzącym od Fundacji Tesco, która nagrodziła projekt Stowarzyszenia podczas VI edycji programu „Decydujesz, pomagamy”. O wygranej Bogatyńskich Amazonek zdecydowali klienci sklepów Tesco zarówno w Bogatyni jak i w Bolesławcu, którzy oddali 16 227 głosów. Fundacja Tesco dodatkowo nagrodziła ten sam projekt po raz kolejny za najlepszą promocję tego projektu. W sumie Stowarzyszenie otrzymało 7 000 zł. W ramach tej kwoty można było przeprowadzić warsztaty na miejscu jak również wyjazdowe, dotyczące dbałości o zdrowie i kondycję psychiczną, a wszystko w kierunku uniknięcia choroby nowotworowej.

Podziękowania należą się klientom, ale również Dyrekcji i pracownikom sklepów Tesco za życzliwość i pomoc podczas głosowania.
W ramach wygranej odbyły się zarówno w Stowarzyszeniu Amazonek w Bogatyni jak również poza granicami naszej gminy wykłady, spotkania i warsztaty ze specjalistami – onkologii, psychologii, dietetyki, rehabilitacji – którzy starali się odpowiadać na pytania dotyczące utrzymania zdrowia w dobrej kondycji. To były działania skierowane do osób starszych.

W dniu 27.01.2020 r.w Bogatyńskim Ośrodku Kultury młodzież szkół średnich oraz podstawowych zamieszkała w Gminie Bogatynia wzięła udział w Konferencji Onkologicznej. Wykłady, przekazane przez ekspertów w dziedzinie zdrowia, których wysłuchali młodzi ludzie pozwoliły pozyskać wiedzę od ekspertów oraz odpowiedzieć na pytania jak dbać o zdrowie, aby nie zachorować na nowotwór oraz jak postępować, aby unikać pułapek w postaci czyhających uzależnień i zdrowie utrzymać jak najdłużej zarówno to fizyczne jak i psychiczne.

Wykłady prowadzili:

 1. Dr n. med. Radosław Tarkowski – specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy,
 2. Katarzyna Padula-Wielgus – dietetyk kliniczny – trener personalny – prowadzi Ekokawiarnię w Bogatyni, pilates i jogę oraz bawialnię dla dzieci,
 3. Leopold Lisicki – certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień.

Obecni na Konferencji:

 • Wiceburmistrz ds. Polityki Regionalnej – Bożena Wojciechowska
 • Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej – Zbigniew Szatkowski
 • Dyrektor Bogatyńskiego Ośrodka Kultury – Bożena Mazowiecka
 • Dyrektor Biblioteki Publicznej w Bogatyni – Adam Balcer

Młodzież ze szkół:

 • Liceum Ogólnokształcące w Bogatyni
 • Zespół Szkół Zawodowych w Bogatyni
 • Dolnośląski Zespół Szkół w Biedrzychowicach
 • Szkoła Podstawowa nr 3 w Bogatyni
 • Szkoła Podstawowa nr 4 w Bogatyni

Przedstawiciele Stowarzyszeń:

 • Klub Diabetyków „Insulinka”
 • Złoty Czepek – Bogatyńskie Stowarzyszenie Pielęgniarek „Złoty Czepek”
 • członkinie Bogatyńskiego Stowarzyszenia „Amazonki”
 • mieszkańcy Gminy nie zrzeszeni w stowarzyszeniach.

Po wykładach zaproszono wszystkich obecnych do sali baletowej na zdrowy poczęstunek, który został przygotowany pod okiem dietetyka.


Materiał z Telewizji Bogatynia:


Galeria zdjęć: