Szkolny dzień profilaktyki

Dnia 20.05.2016 r. w Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Bogatyni odbyła się kolejna edycja Szkolnego Dnia Profilaktyki pod hasłem ,,Szlachetne zdrowie…”.

Organizatorem imprezy był Szkolny Wolontariat. Głównym celem akcji była popularyzacja idei zdrowego stylu życia bez nałogów, poszerzanie wiedzy na temat zdrowia, propagowanie spożywania zbilansowanych posiłków. Na początku lek. med. specjalista medycyny rodzinnej i dietetyki klinicznej pani Dorota Helim Sobkowiak przedstawiła zasady prawidłowego żywienia. Zwróciła uwagę na niezbędne składniki w codziennych posiłkach oraz na błędy, które popełniamy komponując menu. Cenne wskazówki udzielone przez panią dietetyk na pewno większość słuchaczy wzięła sobie głęboko do serca. Wcielenie ich w życie zaowocuje długim, zdrowym i szczęśliwym życiem. Kolejnym punktem programu było zaprezentowanie przez uczennice z klasy II a ćwiczeń kształtujących sylwetkę i korygujących postawę. Pracownice Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Zgorzelcu p. Grażyna Niedziela, p. Maria Podolska wykonały testy za pomocą alkogogli i narkogogli. Chętni mogli przekonać się jak się widzi i co czuje się po alkoholu i narkotykach. Dodatkowo uczniowie mogli wykonać sobie test (za pomocą smokerlyzera) sprawdzający stopień uzależnienia od nikotyny.

Pani Dorota Bojakowska z Bogatyńskiego Stowarzyszenia Amazonek przedstawiła zebranym przyczyny i skutki nowotworu piersi. Panie ze stowarzyszenia zaprezentowały na fantomie sposób badania piersi. Uczniowie, zarówno dziewczęta jak i chłopcy ćwiczyli na fantomie rozpoznawanie zmian, które mogą powstawać w piersiach i mogą być początkiem choroby nowotworowej.

Pani Aleksandra Lubińska – pielęgniarka szkolna omówiła problem higieny osobistej i higieny otoczenia. Zwróciła uwagę, że zawsze, a szczególnie w okresie dojrzewania, należy dbać o czystość.

Wielu wrażeń artystycznych i refleksji nad własnym życiem dostarczyła prezentacja negatywnych i pozytywnych zachowań uczniów naszej szkoły w wykonaniu Klaudii Pęcikiewicz i Pauliny Sieradzkiej.

Podczas spotkania odbył się drużynowy konkurs teoretyczno-praktyczny na temat prawidłowego odżywiania, uzależnień i pierwszej pomocy. Wyniki konkursu:

  • I miejsce drużyna z Gimnazjum nr 1 w Bogatyni
  • II miejsce drużyna z klasy I Niepublicznego Gimnazjum Ziemi Bogatyńskiej
  • III miejsce drużyna z klasy IIa LO w Bogatyni

Zostały także wręczone nagrody zwycięzcom konkursu kulinarnego:

  • I miejsce – Zuzanna Czerniawska z Gimnazjum nr 2 w Bogatyni
  • II miejsce – Anna Olesińska z LO w Bogatyni
  • III miejsce – Kamila Danielec z LO w Bogatyni

Wszyscy zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe.

W ramach dnia profilaktyki uczniowie wykonali hasła i gazetki tematyczne oraz plakaty promujące zdrowy tryb życia. Dużym powodzeniem cieszył się punkt pomiaru cukru, ciśnienia krwi, obliczania BMI obsługiwany przez pielęgniarkę szkolną.

Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z szeroko pojętą profilaktyką dotyczącą: uzależnień, raka piersi i zdrowego żywienia. Informacje te można było pozyskać na specjalnie przygotowanym stoisku z ulotkami i materiałami profilaktycznymi. Organizatorki Szkolnego Dnia Profilaktyki – Elżbieta Janicka i Joanna Wąsowska – Zając mają nadzieję, że przekazane treści dotyczące uzależnień i zdrowego sposobu życia pozwolą młodzieży w przyszłości uniknąć zgubnych skutków .

EJ. JWS