W profilaktycznym okrzyku Amazonek na Trójstyku

Pod takim hasłem przebiegała XII Międzynarodowa Spartakiada Amazonek, której organizatorem było Bogatyńskie Stowarzyszenie „Amazonki”.

Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa w ramach Funduszu Małych Projektów Interreg Polska – Saksonia 2014-2022. Partnerem projektowym była organizacja Gaiatreeschool e.V. z siedzibą w Zittau.

W ramach projektu odbyły się cztery jednodniowe warsztaty: rowerowy wokół jeziora Berzdorfer See, spływ kajakowy po granicznej rzece Nysa Łużycka, strzelania z łuku oraz jogi. W każdym warsztacie uczestniczyły polsko-niemieckie drużyny. Kulminacyjnym punktem projektu była Spartakiada sportowa, która odbyła się w dniu 11 września 2021 r. w Centrum Rekreacyjno Turystycznym w Radomierzycach oraz wokól jeziora Berzdorfer See. W wydarzeniu udział wzięło ok. 180 osób. Były to drużyny stowarzyszeń Amazonek z rejonu Dolnego Śląska, stowarzyszeń Miasta i Gminy Bogatynia oraz drużyny partnera niemieckiego. Również na Spartakiadzie pojawili się goście ze Stanów Zjednoczonych, co dodatkowo wzmocniło międzynarodowy charakter wydarzenia.

Podczas zmagań sportowych przeprowadzono cztery konkurencje warsztatowe i nordic walking oraz dodatkowo na scenie zaprezentowały się stowarzyszenia z przygotowanym wcześniej programem artystycznym.

Podczas Spartakiady przedstawiciele Fundacji DKMS przeprowadzili rejestrację potencjalnych dawców szpiku kostnego.

Każdy z uczestników Spartakiady otrzymał koszulkę oraz plecak z materiałami promocyjnymi. Organizatorzy zadbali o catering dla uczestników, pyszne ciasta i napoje.

Zarówno warsztaty jak i Spartakiada to działania, którymi Bogatyńskie Amazonki pragną wzmocnić oraz pogłębić współpracę transgraniczną między partnerami po obu stronach Nysy Łużyckiej. Poprzez sportową integrację i aktywizację dążą do poprawy jakości życia osób niepełnosprawnych z rejonu Trójstyku, dodatkowo zwiększając świadomość społeczeństwa na temat istniejących sposobów walki z chorobami nowotworowymi .

Wśród przybyłych gości między innymi obecni byli Starosta Zgorzelecki Artur Bieliński, Burmistrz Miasta i Gminy Bogatynia Wojciech Dobrołowicz oraz Dyrektor Departamentu ds. Organizacji Pozarządowych w Urzędzie Marszałkowskim Katarzyna Grzelak.