Nie tylko leki leczą

W sobotę, 27 września br. w sali widowiskowej Bogatyńskiego Ośrodka Kultury odbyła się niezwykle wzruszająca uroczystość zorganizowana przez Bogatyńskie Stowarzyszenie „Amazonki”, które w ten niecodzienny sposób zakończyły realizację projektu „Nie tylko leki leczą”.

Owocem projektu jest kalendarz ze zdjęciami Amazonek w niecodziennych kreacjach oraz publikacja zawierająca zbiór historii osiemnastu bogatyńskich Amazonek. Uroczystość uświetnił wieczór kabaretowy w wykonaniu „Teatru Naszego” z Michałowic.

Imprezą towarzyszącą inauguracji wydania kalendarza i książki była Międzynarodowa Spartakiada Amazonek, która już po raz piąty odbyła się w Bogatyni. W sobotę rano 27 września, bogatyńskie Amazonki wraz z zaprzyjaźnionymi  gośćmi spotkały się w kręgielni przy ZSzOI w Bogatyni, gdzie wraz z przyjaciółmi, wzięły udział w wielu konkurencjach, takich jak: bilard, kręgle i gry zręcznościowe, a także w pokazie tańca zumba.

Po porannej Spartakiadzie Amazonki zaprosiły wszystkich mieszkańców naszej Gminy na uroczystą akademię w BOK-u zorganizowaną z okazji ukończenia projektu „Nie tylko leki leczą”, która odbywała się pod hasłem „Kto nie ma odwagi do marzeń, nie będzie miał siły do walki”. Akademia rozpoczęła się od prezentacji modelek – bogatyńskich Amazonek – które wzięły udział w przebieranej sesji zdjęciowej pozując w niezwykłych kreacjach. Zdjęcia posłużyły do stworzenia kalendarza na osiemnaście miesięcy. Ze zdjęć zerkają Panie, ucharakteryzowane w taki sposób, aby w choć najmniejszym stopniu odnieść się do drzemiących w nich marzeń. Jest zatem Kolombina, dumna Arystokratka, Królowa, Krakowianka. Wszystkie piękne, atrakcyjne, żyjące pełnią życia. Wspaniałe kobiety, które przeszły ogromny trud walki z chorobą, ale postanowiły nie chować się przed światem. Integralną częścią kalendarza jest książka, która zawiera zbiór opowiadań, w których osiemnaście bogatyńskich Amazonek zwierza się ze swoich przeżyć, mówi o chorobie, ciężkich, ale i wesołych chwilach ze swojego życia. To właśnie cytaty z tej publikacji prezentowane wraz ze slajdami z kalendarza wywoływały największe emocje podczas sobotniej uroczystości.

W uroczystości wzięli udział bogatyńscy samorządowcy, księża dekanatu Bogatynia, członkowie lokalnych organizacji pozarządowych oraz zaprzyjaźnione „Amazonki” z rejonu Dolnego Śląska. Wśród gości nie zabrakło również specjalisty onkologii klinicznej z Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu lek. med. Macieja Płochockiego oraz Edyty Zierkiewicz – autorki licznych książek poświeconych problematyce kobiet w kulturze popularnej oraz dotyczącej sytuacji kobiet z rakiem piersi w Polsce, która pracuje w Zakładzie Poradoznawstwa w Instytucie Pedagogiki Uniwersytetu Wrocławskiego. Nie zabrakło również ludzi „wielkiego serca”, którzy wspierają i kibicują bogatyniankom.

Uroczystość była również okazją do złożenia podziękowań i wyrazów uznania osobom, które przyczyniły się do wydania kalendarza i książki. Amazonki dziękowały sponsorom oraz wszystkim, którzy współpracowali z nimi przy tworzeniu tych niezwykłych publikacji.

Po uroczystej akademii Amazonki zaprosiły swoich gości i przyjaciół na okolicznościowy kawałek torta oraz kolację. Tego dnia można było także nabyć kalendarz oraz książkę. Dochód ze sprzedaży bogatyńskie Amazonki postanowiły przeznaczyć na organizację akcji profilaktycznych oraz rehabilitację kobiet chorujących na raka piersi.

Drogie Amazonki, życzymy Wam spełnienia najskrytszych marzeń i pragnień, ale przede wszystkim dużo zdrowia, radości i miłości.

Kalendarz wraz ze zbiorem historii jest dostępny do nabycia w Stowarzyszeniu tel. kontaktowy 889 696 556.