Sprawozdanie za 2014 rok

SPRAWOZDANIE MERYTORYCZNE Z DZIAŁALNOŚCI BOGATYŃSKIEGO STOWARZYSZENIA „AMAZONKI” ZA ROK 2014

1. Informacje podstawowe

 1. Bogatyńskie Stowarzyszenie „AMAZONKI”
 2. Siedziba: ul. Wyczółkowskiego 15, 59-920 Bogatynia
  Adres korespondencyjny:
  59-920 Bogatynia, ul. Wyczółkowskiego 5/8
 3. data i nr wpisu w KRS: 20.12.2002r. pod nr 0000141388
 4. Data uzyskania status OPP: 20.11.2008r.
 5. REGON: 231175893
 6. NIP: 6151995248
 7. dane dotyczące członków Zarządu:
  Skład Zarządu:
  Prezes – Dorota Bojakowska, zam. 59-920 Bogatynia, ul. Wyczółkowskiego 5/8
  Wiceprezes – Krystyna Rogojsza, zam. 59-920 Bogatynia, ul. Kossaka 24/2
  Członek Zarządu – Daniela Wyszatko, zam. 59-920 Bogatynia, ul. Wyczółkowskiego 50a
  Członek Zarządu – Wiesława Dębek, zam. 59-921 Sieniawka, ul. Rolnicza 25/1/5
  Skarbnik – Zofia Chwiedziuk, zam. 59-920 Bogatynia, ul. Wyczółkowskiego 23/10
  Sekretarz – Mirosława Śliwczyńska, zam. 59-920 Bogatynia, Wyczółkowskiego 34/7
 8. określenie celów statutowychCelem Stowarzyszenia jest wspólne działanie na rzecz kobiet z rakiem piersi, zmierzające do ułatwienia im powrotu do normalnego życia w stanie sprawności fizycznej i psychicznej oraz uczestniczenie w akcjach uświadamiających społeczeństwu znaczenie wczesnego wykrywania raka piersi. Stowarzyszenie podejmuje wiele działań na rzecz kobiet z rakiem piersi m.in. prowadzi rehabilitację psychofizyczną, tworzy warunki sprzyjające wzajemnemu wsparciu i samopomocy, jak również edukację i szkolenia wolontariuszek – ochotniczek, które niosą wsparcie i pomoc kobietom tuż przed i po zabiegach odjęcia piersi. Obok tej działalności Stowarzyszenie podejmuje szereg działań na rzecz profilaktyki uczestnicząc i współorganizując  kampanie społeczne.

2. Zasady, formy i zakres działalności statutowej oraz opis głównych zdarzeń prawnych w działalności o skutkach finansowych.

Stowarzyszenie zrzesza osoby po leczeniu raka piersi, sutka z okolic Miasta i Gminy Bogatynia i okolic. Na dzień 31 grudnia 2014 roku stan zarejestrowanych członków Stowarzyszenia wynosił 37 osób.

Działalność statutowa Stowarzyszenia realizowana była poprzez:

 • Spotkania organizacyjne w każdy poniedziałek miesiąca za wyjątkiem świąt i przerwy wakacyjnej,
 • Rehabilitację fizyczną – profesjonalni rehabilitanci prowadzili zajęcia na sali w każdy poniedziałek  (każde z zajęć po 60 min)
 • Zajęcia jogi – odbywały się w każdą środę (1 godzina i 15 min)
 • członkinie Stowarzyszenia brały udział w zajęciach na basenie (1 raz w tygodniu – 45 min) – nieodpłatnie
 • Zajęcia zumby odbywały się w każdą środę (1 godzina)
 • Członkinie miały możliwość korzystania z zajęć terapii manualnej – indywidualnie w zależności od potrzeb każdej z pań działania służące profilaktyce nowotworowej piersi – wspólnie z lekarzami, wykładowcami, pielęgniarkami nasze członkinie brały udział w spotkaniach edukacyjnych dotyczących profilaktyki nowotworowej i nauki samobadania piersi na terenie naszego miasta, szkół podstawowych i ponadpodstawowych – szczególnie podczas akcji zorganizowanych w miesiącu październiku
 • członkinie Stowarzyszenia brały udział w szkoleniach, spotkaniach i spartakiadach sportowych – organizowanych przez Federację Amazonek, dojazd uczestniczek odbywał się na koszt Stowarzyszenia, natomiast koszt pobytu pokrywany był za każdym razem przez Federację Stowarzyszeń Amazonek w Poznaniu
 • na wszystkie zajęcia rehabilitacyjne i sportowe oraz edukacyjno – oświatowe wstęp miały również osoby z poza Stowarzyszenia

Ponadto poniżej przedstawiono najważniejsze wydarzenia roku 2014, które zmierzały do poprawy samopoczucia kobiet, które chorują na raka piersi oraz ściśle związane były z realizacją naszych celów statutowych:

Styczeń –  Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to dla członkiń naszego Stowarzyszenia kolejne wyzwanie. Po raz czwarty brałyśmy udział w tej akcji. Natomiast po raz drugi wystąpiłyśmy z ciastami własnego wypieku. Starałyśmy się, aby ciasta były przede wszystkim zdrowe. A więc bez dodatku środków chemicznych, na masełku, brązowym cukrze i jajach od kur wolno biegających. Ciasta cieszyły się tak dużym zainteresowaniem, że odwiedzający Bogatyński Ośrodek Kultury nie szczędzili pieniędzy i nasze puszki (aż cztery) zapełniały się bardzo szybko i szczodrze. Wzięłyśmy również, po raz pierwszy udział w liczeniu zebranych w puszkach monet i banknotów. Dlatego wiemy dokładnie, ile konkretnie się w nich znalazło. A więc z przyjemnością pragniemy oznajmić, że podczas 22. Finału WOŚP w Bogatyni kwota zebrana przez nasze stowarzyszenie to: 3 816,76 zł + 10 Euro. Jesteśmy z siebie niezwykle dumne, że choć same doświadczone przez chorobę i leczenie, mamy w sobie dużo siły i możemy pomagać potrzebującym.

………………………………………………………………………………………………..

– Otwarte dni w bogatyńskim szpitalu to okazja do udziału członkiń naszego Stowarzyszenia w szerzeniu profilaktyki raka piersi. Kolejny raz wzięłyśmy udział w takiej akcji. Za każdym razem inaczej przebiega nasz wkład. Tym razem oprócz prezentacji samobadania piersi prezentowałyśmy zdjęcia, które zostały przygotowane w ramach działań wrocławskich Amazonek.Wystawa nosi tytuł „Nim rak da znak” i stanowi przekaz,  że ochrona przed rakiem to obowiązek każdego z nas. Zarówno kobiet jak i mężczyzn. Wystawa swoim przesłaniem „krzyczy”, aby nie lekceważyć badań kontrolnych, rak może dotknąć każdego z nas. Zapraszamy do odwiedzenia strony, gdzie można znaleźć więcej na temat wystawy:  http://wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/

………………………………………………………………………………………………

Dziki Zachód – Karnawał 2014 – Pod takim tytułem przebiegała zabawa karnawałowa organizowana przez Klub Nauczycielski „Izis”. Z wielką ochotą skorzystałyśmy z zaproszenia. Zgłosiło się aż 12 spośród nas. I niech reszta żałuje, bo forma przebierania wzbudza wielką radość. Dobrze raz na jakiś czas wcielić się w inną postać, poczuć klimat epoki czy sytuacji. Pozwala to zapomnieć o problemach codziennych i choć na parę godzin odreagować stres, smutek i przygnębienie. Panie prześcigały się w pomysłach. I chociaż temat był zawężony do Dzikiego Zachodu to pojawiło się kilka dam salonowych, indianek czy szeryfów i każde przebranie było inne. Na uznanie zasługuje jeździec na koniu, szaman oraz dama salonowa „Beatka”, które wymagały dużego nakładu czy to robocizny oraz funduszy. Zabawa przebiegała w atmosferze wzajemnej życzliwości.  I dzięki DJ Bartkowi trudno się było rozstać.

…………………………………………………………………………………………………

W ramach cyklu edukacyjnego zorganizowanego przez Akademię Przedsiębiorczości Społecznej „Jeleniogórskie Centrum Przedsiębiorczości Społecznej” realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki dwie członkinie naszego Stowarzyszenia miały możliwość wziąć udział w następujących zjazdach.

 • 31 styczeń– 2 luty Rozwój kadry i kompetencji miękkich (z wykorzystaniem Dynamiki Bogactwa- metody autorstwa Roger’a Hamilton’a).
 • 28 luty-1 marca Aspekty formalno-prawne, działalność odpłatna i gospodarcza w NGO.
 • 21 marca- 23 marca Strategia fundraisingowa, biznesplan.
 • 4-5 kwietnia Zarządzanie organizacją.

Szkolenie odpowiadało potrzebom i oczekiwaniom naszej organizacji. Mogliśmy przyjrzeć się trudnością jakie mają inne organizacje w funkcjonowaniu. Zastanawialiśmy się nad aspektami formalno-prawnymi oraz nad rozpoczęciem działalności odpłatnej i gospodarczej w NGO. Podczas warsztatów każdy z nas jako uczestnik miał możliwość przedstawienia swojego problemu, które następnie na szkoleniu wspólnie z prowadzącymi specjalistami w danej dziedzinie staraliśmy się rozwiązywać. Ponadto na szkoleniach zawarliśmy wspaniałe przyjaźnie, które będą stanowiły podstawę do kontynuowania szerszej współpracy na niwie NGO, wymiany doświadczeń czy kontynuowania prywatnych przyjaźni. Przykrym i smutnym wydarzeniem była wiadomość o nagłej śmierci naszej członkini Krysi Libner, która zmarła w dniu 2 kwietnia. Jako uczestniczka wcześniejszych zjazdów była wspominana przez uczestników bardzo ciepło. Uczczono pamięć o Niej minutą ciszy. Bardzo dziękujemy uczestnikom szkolenia za ten piękny gest.

Poniżej treść artykułu jaki znalazł się na naszej stronie oraz w Gazecie Bogatyńskiej: W dniu 2 kwietnia odeszła na zawsze nasza kochana koleżanka Amazonka Krystyna Libner. Kobieta o wielkim sercu, ogromnym poczuciu humoru i niesamowitej energii. Niezwykle silna i pozytywna postać, która zarażała wolą walki o życie, o radość i uśmiech. Pożegnaliśmy Ją z głębokim smutkiem, ale w naszej pamięci wciąż pozostanie. Ś.p. Krysia wzięła udział w projekcie pn. „Nie tylko leki leczą” zorganizowanym przez bogatyńskie „Amazonki”. Była jego motorem napędowym, gdzie Jej kreatywność i pomysłowość miały prawdziwe „pole do popisu”. Na naszej stronie www. prezentujemy fragmenty Jej wypowiedzi, które zarejestrowane zostały podczas obszernego wywiadu jakiego udzieliła Katarzynie Pilipiszyn opowiadając o wpływie choroby na Jej życie, o priorytetach jakimi się w życiu kieruje, o rodzinie, która jest najważniejsza na świecie, a także o działalności w bogatyńskich „Amazonkach”. Wywiad ten posłużył do opracowania tekstu o ś.p Krysi, który został umieszczony w specjalnie wydanej publikacji stworzonej przez bogatyńskie „Amazonki”. Przykro nam, że Krysi nie ma już z nami, ale z wielką przyjemnością i  ogromnym wzruszeniem możemy Jej posłuchać. Niech Jej aforyzmy, przemyślenia będą po raz kolejny służyły Tym kobietom, które zmagają się z chorobą nowotworową.

Luty od 14 lutego 2014 r. trwała kolejna akcja zorganizowana przez Bogatyńskie Stowarzyszenie „Amazonki” oraz Stowarzyszenie „Razem dla Bogatyni”. Organizatorzy zapraszali wszystkich zainteresowanych, którzy chcieli skorzystać z pomocy przy sporządzaniu zeznania podatkowego za rok 2013.  Porad udzielały przeszkolone w zakresie prawa podatkowego Panie ze Stowarzyszenia „Amazonki” w każdy wtorek i piątek w godz. 17.00-18.00 w Bogatyńskim Ośrodku Kultury, sala na pierwszym piętrze. Akcja trwała do 29 kwietnia br. Dodatkowo uruchomiony został punkt w Bibliotece Publicznej w każdy czwartek od godz. 11.00 – 12.00.

………………………………………………………………………………………………

W dniu 26 lutego 2014r. nasza członkini Helenka Bembenek obchodziła swoje 90 urodziny. Helenka jest członkinią Stowarzyszenia od 2002 roku. W dniu urodzin delegacja Amazonek z naszego Stowarzyszenia odwiedziła szanowną jubilatkę w Jej miejscu zamieszkania. Czekał na nas tam wspaniały tort oraz uśmiechnięta, pogodna Helenka. Wraz z nami życzenia składali Jej w tym dniu inne organizacje (np. Kombatanci) do których również należy. Były liczne telefony od znajomych oraz rodziny. Jej staż po chorobie nowotworowej to 14 lat. Helenka jest przykładem wytrwania i wielkiej woli życia, pomimo różnych ułomności jakie ją obecnie nękają. Życzymy Jej dużo, dużo zdrowia, wspaniałej pamięci, kondycji fizycznej oraz grona pamiętających ludzi, którym nie zabraknie czasu, aby Ją odwiedzić. My jako Stowarzyszenie pamiętamy również o naszej członkini i zawsze kiedy tylko okazja ku temu staramy się Ją odwiedzić, porozmawiać i powspominać czasy, kiedy to tworzyła i zakładała nasze Stowarzyszenie.

Kwiecień – W dniu 7 kwietnia 2014r. odbyły się badania dla kobiet przed 50 i po 70 roku życia. Badania zostały sfinansowane ze środków zebranych w akcji „Rozlicz Pit za darmo” w ramach 1%, który został przekazany przez Darczyńców. Nasze stowarzyszenie organizowało te badania we współpracy z NZOZ MEDICA Centrum Nowoczesnej Diagnostyki w Łodzi.

…………………………………………………………………………………………………..

W dniu 14 kwietnia 2014r. w naszym Stowarzyszeniu tajniki układania stroików świątecznych przekazywała Mariola Pasznicka – właścicielka Bukieciarni „Róża”. Każda z pań, która wzięła udział w warsztatach nie wyszła z pustymi rękami. Piękne ozdoby wielkanocne, zieleń bukszpanu, żółć i fiolet kwiatów będą zdobiły nasze wielkanocne stoły. Dziękujemy za pomoc i przekazaną wiedzę.

………………………………………………………………………………………………….

W dniach 23  i 24 kwietnia byłyśmy z wizytą u przyszłych fryzjerek, które wykonywały profesjonalne usługi fryzjerskie, by w ten sposób zdobyć fundusz, który pomoże trzem uczennicom  w wyjeździe do Warszawy na praktyki miesięczne. Były to uczennice III klasy Technikum Usług Fryzjerskiego z Zespołu Szkół Zawodowych im. Św. Barbary w Bogatyni. W ramach projektu „Wyglądasz dobrze – czujesz się lepiej” z usług uczennic skorzystało 23 kobiety – członkinie Stowarzyszenia, każda z pań życzyła sobie zupełnie inny rodzaj usług między innymi: dekoloryzację, farbowanie i rozjaśnianie włosów, modelowanie, farbowanie henną brwi i rzęs, regulację brwi, strzyżenie włosów, zabiegi pielęgnacyjne takie jak: regeneracja, kondycjonowanie i nawilżanie włosów. W ten sposób uczennice uzyskały kwotę 690 zł. A więc przyjemne dla nas z pożytecznym dla uczennic. I oby więcej takich akcji!

………………………………………………………………………………………………

Maj Przez cały miesiąc maj do 4 czerwca 2014r. członkinie Bogatyńskiego Stowarzyszenia „Amazonki” brały udział w projekcie pn: „ Z komputerem na Ty – kursy ECDL dla osób po 50 roku życia ”. Projekt był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.  Zaproszenie do projektu zostało wystosowane do naszego Stowarzyszenia przez Fundację „Ekspert-Kujawy” z siedzibą w Inowrocławiu. Spośród członkiń stowarzyszenia została wyłoniona grupa 12 kobiet, warunkiem uczestnictwa w projekcie były następujące kryteria: wiek 50 – 64 lata, posiadanie jednego z trzech stopni niepełnosprawności, status osoby bezrobotnej. Kurs trwał 72 godziny. Każda z pań otrzymała na czas trwania kursu komputer – laptop. Grupą opiekował się informatyk. Kurs odbywał się w siedzibie stowarzyszenia. W dniu 18 czerwca odbył się egzamin, w wyniku którego 12 pań uzyskało certyfikat i zaświadczenie o jego ukończeniu.

…………………………………………………………………

Czerwiec Na zaproszenie Marii Piworowicz – Prezesa Stowarzyszenia „Różowe Okulary” z Wrocławia wzięłyśmy udział w bardzo ciekawych warsztatach. Temat warsztatów dotyczył diety i seksualności pacjentów onkologicznych – prawd i mitów. Rozmawiała z uczestniczkami warsztatów dietetyczka oraz psycholog. Jak prawidłowo dobrać biustonosz – uczyły brafitterki oraz odbyła się prezentacja biustonoszy i bielizny firmy Amoena.
Uwieńczeniem warsztatów był spektal w Teatrze Muzycznym Capitol pt: „Ścigając zło”. Czyli sobota 14 czerwca okazała się bardzo ciekawym i pełnym wrażeń dniem. Dziękujemy serdecznie za zaproszenie Marii. Pozdrawiamy członków Stowarzyszenia Różowe Okulary.

Sierpień – Wakacyjna przygoda z zumbą pod kierunkiem P. Izabeli Raupis – to projekt Bogatyńskich Amazonek. Do zajęć przyłączyły się osoby sympatyzujące ze Stowarzyszeniem, którym bardzo dziękujemy za wniesienie dobrej energii i okazywanie wzajemnej sympatii i serdeczności podczas zajęć. Przygoda z zumbą na stałe zagościła w naszym życiu w stowarzyszeniu, zajęcia odbywały się odtąd cyklicznie 1 raz w tygodniu i cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Wrzesień w sobotę, 27 września 2015r. w sali widowiskowej Bogatyńskiego Ośrodka Kultury odbyła się niezwykle wzruszająca uroczystość zorganizowana przez Bogatyńskie Stowarzyszenie „Amazonki’, które w ten niecodzienny sposób zakończyły realizację projektu „Nie tylko leki leczą”. Owocem projektu jest kalendarz ze zdjęciami Amazonek w niecodziennych kreacjach oraz publikacja zawierająca zbiór historii osiemnastu bogatyńskich Amazonek. Uroczystość uświetnił wieczór kabaretowy w wykonaniu „Teatru Naszego” z Michałowic.  Imprezą towarzyszącą inauguracji wydania kalendarza i książki była Międzynarodowa Spartakiada Amazonek, która już po raz piąty odbyła się w Bogatyni. W sobotę rano 27 września, bogatyńskie Amazonki wraz z zaprzyjaźnionymi gośćmi spotkały się w kręgielni przy ZSzOI w Bogatyni, gdzie wraz z przyjaciółmi, wzięły udział w wielu konkurencjach, takich jak: bilard, kręgle i gry zręcznościowe, a także w pokazie tańca zumba. Po porannej Spartakiadzie Amazonki zaprosiły wszystkich mieszkańców naszej Gminy na uroczystą akademię w BOK-u zorganizowaną z okazji ukończenia projektu „Nie tylko leki leczą”, która odbywała się pod hasłem „Kto nie ma odwagi do marzeń, nie będzie miał siły do walki”. Akademia rozpoczęła się od prezentacji modelek – bogatyńskich Amazonek – które wzięły udział w przebieranej sesji zdjęciowej pozując w niezwykłych kreacjach. Zdjęcia posłużyły do stworzenia kalendarza na osiemnaście miesięcy. Ze zdjęć zerkają Panie, ucharakteryzowane w taki sposób, aby w choć najmniejszym stopniu odnieść się do drzemiących w nich marzeń. Jest zatem Kolombina, dumna Arystokratka, Królowa, Krakowianka. Wszystkie piękne, atrakcyjne, żyjące pełnią życia. Wspaniałe kobiety, które przeszły ogromny trud walki z chorobą, ale postanowiły nie chować się przed światem. Integralną częścią kalendarza jest książka, która zawiera zbiór opowiadań, w których osiemnaście bogatyńskich Amazonek zwierza się ze swoich przeżyć, mówi o chorobie, ciężkich, ale i wesołych chwilach ze swojego życia. To właśnie cytaty z tej publikacji prezentowane wraz ze slajdami z kalendarza wywoływały największe emocje podczas sobotniej uroczystości. W uroczystości wzięli udział bogatyńscy samorządowcy, księża dekanatu Bogatynia, członkowie lokalnych organizacji pozarządowych oraz zaprzyjaźnione „Amazonki” z rejonu Dolnego Śląska. Wśród gości nie zabrakło również specjalisty onkologii klinicznej z Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu lek. med. Macieja Płochockiego oraz Edyty Zierkiewicz – autorki licznych książek poświeconych problematyce kobiet w kulturze popularnej oraz dotyczącej sytuacji kobiet z rakiem piersi w Polsce, która pracuje w Zakładzie Poradoznawstwa w Instytucie Pedagogiki Uniwersytetu Wrocławskiego. Nie zabrakło również ludzi „wielkiego serca”, którzy wspierają i kibicują bogatyniankom. Uroczystość była również okazją do złożenia podziękowań i wyrazów uznania osobom, które przyczyniły się do wydania kalendarza i książki. Amazonki dziękowały sponsorom oraz wszystkim, którzy współpracowali z nimi przy tworzeniu tych niezwykłych publikacji.

Po uroczystej akademii Amazonki zaprosiły swoich gości i przyjaciół na okolicznościowy kawałek torta oraz kolację. Tego dnia można było także nabyć kalendarz oraz książkę. Dochód ze sprzedaży bogatyńskie Amazonki postanowiły przeznaczyć na organizację akcji profilaktycznych oraz rehabilitację kobiet chorujących na raka piersi.\

Październik – w ramach akcji „Twoje zdrowie w twoich rękach” Bogatyńskie Stowarzyszenie „AMAZONKI” we współpracy z MegaMed Sp. z o.o. Oddział w Bogatyni oraz SP ZOZ w Bogatyni zorganizowały badania mammograficzne.

Z bezpłatnych badań mogły kolejny raz  skorzystać kobiety w przedziale wiekowym 50 – 69, które w ciągu ostatnich dwóch lat nie wykonywały mammografii. W ramach środków z 1% Stowarzyszenie finansowało badanie mammograficzne kobietom nie mieszczącym się w przedziale wiekowym 50-69.

…………………………………………………………………………………………………..

Od czerwca br. trwała realizacja 30 zwycięskich projektów w ramach wolontariatu pracowniczego PGE „Pomagamy”. Program wolontariatu PGE miał formułę konkursu, w którym zespoły złożone z co najmniej trzech pracowników Grupy Kapitałowej PGE zgłaszały swoje inicjatywy prospołeczne. Do pierwszej edycji zgłoszono aż 60 projektów, z których Kapituła nagrodziła 30. Przy ocenie pod uwagę brane były m.in.: wkład pracy własnej, planowane działania i cel projektu. Zwycięskie zespoły otrzymały po 5.000 zł dofinansowania na realizację swoich inicjatyw. Jednym ze zwycięskich projektów był pomysł zespołu wolontariackiego pod przewodnictwem p. Doroty Bojakowskiej (KWB Turów), która jest prezesem Bogatyńskiego Stowarzyszenia „Amazonki”.

W ramach corocznych obchodów października jako miesiąca profilaktyki raka bogatyńskie „AMAZONKI”, a przede wszystkim wolontariusze z PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. Oddział KWB Turów w ramach programu wolontariatu pracowniczego PGE „POMAGAMY” zorganizowały akcję profilaktyczną pod nazwą „Twoje zdrowie w Twoich rękach” skierowaną do młodzieży i dorosłych. Patronat nad akcją objął Burmistrz Miasta i Gminy Andrzej Grzmielewicz.

W dniu 17 października 2014 r. od godz. 9.00 do 13.00 w sali widowiskowej Bogatyńskiego Ośrodka Kultury w ramach projektu wolontariackiego odbyła się konferencja poświęcona profilaktyce zdrowia dzieci i młodzieży. W ramach projektu odbyły się dwa wykłady prowadzone przez:

– dr Marzenę Gmiterek – Uniwersytet Wrocławski Instytut Psychologii – temat wykładu „Porozmawiajmy bez tabu o Twoim zdrowiu” oraz

– dr n. med. Radosława Tarkowskiego – specjalistę chirurgii ogólnej i onkologicznej z Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu na temat profilaktyki raka.

Podczas przerw między wykładami młodzież mogła m.in. nauczyć się badania piersi z wykorzystaniem specjalnego fantoma. Zorganizowana została wystawa prezentująca Bogatyńskie Amazonki, ich kalendarz i historie życiowe, a także można było spróbować zdrowych przekąsek i potraw jak również otrzymać instruktaż jak je wykonać. Odbyło się też losowanie nagród w postaci 40 karnetów na fitness o wartości 50 zł każdy. Cały czas przed budynkiem Bogatyńskiego Ośrodka Kultury były prowadzone badania mammograficzne dla kobiet. Z badań skorzystało wiele bogatynianek, dla których profilaktyka i zdrowie jest najważniejsze. Dodatkowo w godzinach popołudniowych zarówno lekarz onkolog jak i psycholog poprowadzili wykłady na temat profilaktyki zdrowia dla dorosłej części mieszkańców Miasta i Gminy Bogatynia.

Wolontariusze PGE w całym kraju wspierają m.in. szkoły, przedszkola, domy dziecka, fundacje na rzecz osób niepełnosprawnych oraz schroniska dla zwierząt. Organizują zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży, remontują sale terapeutyczne i sale szkolne, zajmują się rehabilitacją osób niepełnosprawnych, przygotowują place zabaw, czy organizują wydarzenia sportowe. Z ich pomocy skorzysta docelowo kilka tysięcy osób w całej Polsce. Wolontariat PGE to wspólny program PGE Polskiej Grupy Energetycznej i Fundacji PGE – Energia z Serca.

………………………………………………………………………………………………

W dniu 24 października na zaproszenie Dyrektora Ośrodka Kultury w Zawidowie Pana Konrada Tkaczyka miałam możliwość (Dorota Bojakowska) zaprezentowania naszego Stowarzyszenia społeczności Zawidowa. Mogłam pochwalić się naszymi osiągnięciami, pokazać wystawę i kalendarz. Bardzo dziękuję za miłe przyjęcie i zorganizowanie spotkania.

Poniżej relacja z wydarzenia:

24 października 2014 r. o godz. 18.00 w Ośrodku Kultury odbyło się spotkanie mające na celu pokazanie siły zjednoczenia zarówno przy walce, jak i rehabilitacji z rakiem piersi. Gośćmi wydarzenia były pani Zenobia Adamczyk autorka książki „ Mieć biust jak C.C” oraz prezes zarządu stowarzyszenia „Amazonki” pani Dorota Bojakowska.

Doświadczenie pani Zenobii, którym postanowiła się podzielić z czytelnikami oraz z nami słuchaczami pozwoliło obnażyć chorobę raka piersi z emocjonalnych stadiów. Autorka konkretnie, na wielu przykładach próbowała uświadomić jak istotna jest pogoda ducha, poczucie kobiecości oraz biegłość w nieustannym zdobywaniu informacji o chorobie i rehabilitacji. Pani Zenobia ujęła nas naturalnością, jest przykładem spełniających się marzeń, czego dowodem jak i jej prywatnym środkiem terapeutycznym jest zbiór myśli ujętych w książce „Mieć biust jak C.C”.

Promienny uśmiech jednej z Amazonek, będącej także prezesem owego stowarzyszenia pani Doroty Bojakowskiej, towarzyszył w drugiej części panelu dyskusyjnego. Tu przedstawiona została budująca alternatywa dla osób dotkniętych chorobą. Głębokie przekonanie mające swoją podstawę w osiągnięciach współczesnej onkologii mówi nam, że rak piersi wykryty wcześnie jest w stu procentach wyleczalny. Niekończące się pokłady energii członków stowarzyszenia znajdują swoje ujście w codziennych zajęciach. Członkowie maja bogatą ofertę rehabilitacyjną połączoną z konsultacjami lekarskimi, masażami limfatycznymi i tętniącymi życiem spotkaniami towarzyskimi. Szeroka gama zajęć pobudza do nieustannego uczestnictwa, organizacji różnorodnych akcji poświęconych badaniom mammograficznym, zajęciom edukacyjnym, wykładom i wszelkiego rodzaju praktyce skupiającej się na pomocy.

Piękno ujęte na fotografiach Huberta Kamieniewa  skomponowało niezwykłą wystawę, a także kalendarz o przewrotnej myśli przewodniej „Nie tylko leki leczą”. Amazonki uchwycone w zgiełku swoich marzeń emanowały zdrowiem i szeroko pojętym osobistym sukcesem. Ta wystawa ozdabiała sale widowiskową Ośrodka Kultury i na jej tle dumnie kroczyły mentorki naszego spotkania. Wystawa była dostępna do zobaczenia w holu  Ośrodka Kultury przez okres 1 miesiąca.

Grudzień – już na dwa tygodnie przed Świętami Bożego Narodzenia grupa Amazonek zapraszała sympatyków ArtRadia w Bogatyni do wysłuchania rozmów o Wigilii, Bożym Narodzeniu. Odpowiadałyśmy na szereg pytań typu: jak święta są obchodzone w naszych domach teraz, jak było kiedyś, jakie zwyczaje panują, co się przygotowuje,  jak zachować umiar przy świątecznym stole, czy potrawy wigilijne są zdrowe itp. Grupa Amazonek oprócz rozmów o świętowaniu podawała ciekawe przepisy na potrawy wigilijne jak również jedna z nas zaśpiewała piękną ukraińską kolędę.  Nie zabrakło również młodego pokolenia, jedna z Amazonek przyszła do studia ze swoją 8 letnią córeczką, która pięknie deklamowała tekst z jasełek przygotowywanych w szkole i przedstawianych na spotkaniach wigilijnych. A wszystko to po to, aby wprowadzić słuchaczy w piękny świąteczny czas.

Zakończyłyśmy działania roku 2014 naszą wspólną wigilią zorganizowaną po raz kolejny z koleżankami z Klubu Nauczycielskiego.

3. Działalność gospodarcza.

Stowarzyszenie nie prowadzi działalności gospodarczej a swoje cele statutowe realizuje nieodpłatnie.

4. Uchwały Zarządu do wglądu w dokumentacji Stowarzyszenia.

5. Informacja o wysokości uzyskanych przychodów w ramach celów statutowych.

A) Składki członkowskie: 3 930,00
B) Wkład własny: 14 195,00
C) Darowizny: 14 100,00
D) 1% z podatku: 64 507,50
E) Dotacje: 27 206,71
F) Przychody finansowe: 1,72
G) Zbiórka publiczna: 5 323,00

Razem przychody: 129 263,93

Środki pieniężne z BO: 26.434,17

Darowizny ze wskazaniem źródeł

Darowizny pieniężne 14 100,00 zł
darowizna-Włodkiewicz Wiktoria Lutogniewice 94 60,00 zł
Darowizna-I. Włodkiewicz,G. Zambrowska Wyczółkowskiego 9/5 140,00 zł
Darowizna-Maria Seskowicz 50,00 zł
Darowizna-NSZZ Górników Oddział Kopalnia Bogatynia 200,00 zł
Darowizna-Tyszkiewicz Bogumił Kossaka 46/8 300,00 zł
Organizacja Zakładowa NSZZ Solidarność KWB Turów 1 000,00 zł
NSZZ Solidarność 80 Kopalnia Turów 500,00 zł
Darowizna PPU ul. Nowa 8 500,00 zł
Związek zawodowy Kadra KWB 500,00 zł
PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna  SA ul. Węglowa Bełchatów 9 000,00 zł
Halina Sadulska 200,00 zł
Międzyzakładowy ZZ Pracowników Ruchu Ciągłego w Elektrowni 200,00 zł
Organizacja Międzyzakładowa NSZZ przy Elektr. Turów 500,00 zł
Andrzej Lipko 200,00 zł
Jerzy Wiśniewski 100,00 zł
Patryk Stefaniak 100,00 zł
Witold Szyrwiel 100,00 zł
Tomasz Froński 50,00 zł
PPU Empol Ewa Mochnal 200,00 zł
Henryk Komarnicki 200,00 zł

 

Dotacje ze wskazaniem źródeł

Dotacje 27 206,71 zł
Dotacja Gmina Bogatynia 10 000,00 zł
Dotacja Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego 4 000,00 zł
Dotacja Starostwo Powiatowe 2 500,00 zł
Dotacja PFRON 10 706,71 zł

 

Pozostałe przychody:

Składki członkowskie 3.930,00
Wpłaty własne 14.195,00
Przychody finansowe 1,72
Zbiórka publiczna 5.323,00
Razem: 9.254,72

 

Stowarzyszenie nasze otrzymało również  nieodpłatną pomoc następującego rodzaju:

 • Urząd Miasta i Gminy dofinansował wstęp na basen. Grupa Amazonek korzystała nieodpłatnie z wejścia na basen (1 godz. tygodniowo)
 • Zajęcia rehabilitacyjne pod kierunkiem rehabilitanta SP ZOZ w Bogatyni odbywały się nieodpłatnie (1 raz w tygodniu przez okres 2014r.)
 • W ramach programu nr 9 pn. „Rehabilitacja p/obrzękowa u kobiet po leczeniu raka piersi – rehabilitacja” – wykonywano masaże limfatyczne ręki po stronie operowanej u tych członkiń Stowarzyszenia, które mają obrzęk limfatyczny
 • Urząd Miasta i Gminy udzielił nieodpłatnej pomocy w transporcie grupy 15 Amazonek do miejscowości Tylicz k/Krakowa (w obie strony)

6. Informacje o poniesionych kosztach

Działalność statutowa 

1 Akcja WOŚP 790,55
2 Akcja Pit 2013 3638,59
3 Warsztaty florystyczne 1163,50
4 Turnus w Tyliczu 33504,57
5 Spartakiada 28097,20
6 Projekt PGE zanim będzie za późno 23088,65
7 Zajęcia rehabilitacyjne na basenie 3040,00
8 Zajęcia Jogi 3440,00
9 Zajęcia z kijkami Nordic walking 2641,00
10 Zakup wyposażenia na zajęcia 2994,38
11 Warsztaty wyjazdowe z kijkami Nordic 1800,00
12 Zajęcia zumby 770,00
13 Masaże limfatyczne, relaksacyjne 755,00
14 Z komputerem na TY 576,36
15 Akcje wspierające inne organizacje 1484,20
16 Akcja Mammografia 1278,80
17 Spotkania integracyjne 8088,18
18 Wyjazd do Częstochowy 1954,00
19 Turnus w Jarosławcu 17248,00
20 Materiały do masaży  i zajęć rehabilitacyjnych 179,00
21 Materiały na spotkania klubowe 467,46
22 Prezenty okolicznościowe 2357,17
23 Opłaty federacyjne 100.00
Razem 139.456,61

 

 Działalność administracyjna 

KOSZTY ADMINISTRACYJNE 11.248,71
zakup środków czystości na potrzeby stowarzyszenia 246,67
Materiały biurowe- papier ksero 378,97
Usługi poligraficzne 86,10
wywołanie zdjęć do kroniki 130,99
Opłaty za media 312,48
Opłaty pocztowe 207,39
Wiązanki pogrzebowe 846,00
opłaty telefoniczne 435,00
Usługi informatyczne 1 168,00
Wiązanki okolicznościowe 309,31
Drobne wyposażenie 285,91
Akcesoria komputerowe 800,00
zakup oprogramowania FK 549,00
Obsługa księgowa 2 804,00
Delegacje służbowe 2063,89
Szkolenia ochotniczek, instruktorów 520,00
Oprogramowanie antywirusowe 105,00

 

 7. Informacje dodatkowe

 1. liczba osób zatrudnionych z podziałem według zajmowanych stanowisk
  brak
 2. łączna kwota wynagrodzeń wypłaconych
  brak
 3. wysokość rocznego lub przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wypłaconego łącznie członkom zarządu i innych organów stowarzyszenia oraz osobom kierującym wyłącznie działalnością gospodarczą z podziałem na wynagrodzenia, nagrody, premie i inne świadczenia
  brak
 4. wydatki na wynagrodzenia z umów o dzieło: 23.190 zł (specjalista fizykoterapeuta, masażysta, instruktor jogi, instruktor zajęć na basenie, obsługa księgowa, informatyczna, koordynacja projektów, oprawa muzyczna, artystyczna Spartakiady, instruktor zawodów łuczniczych itp
 5. udzielone pożyczki pieniężne z podziałem według ich wysokości ze wskazaniem pożyczkobiorców i warunków przyznania pożyczek oraz z podaniem podstawy statutowej udzielania takich pożyczek:
  nie dotyczy
 6. kwoty na rachunkach bankowych ze wskazaniem banku:
  nazwa banku: Łużycki Bank Spółdzielczy w Lubaniu Oddział w Bogatyni
  Koszty finansowe: 311,10
  Stan środków finansowych na dzień 31.12.2014: 2.276,94
 7. wartość nabytych obligacji oraz wielkości objętych udziałów lub nabytych akcji w spółkach prawa handlowego ze wskazaniem tych spółek:
  brak
 8. nabyte nieruchomości, ich przeznaczenie oraz wysokości kwot wydatkowanych na to nabycie:
  brak
 9. nabytych pozostałych środków trwałych
  brak
 10. wartość aktywów i zobowiązań fundacji ujętych we właściwych sprawozdaniach finansowych sporządzanych dla celów statystycznych:
  zobowiązania: 540,68 w tym:Rozrachunki z dostawcami: 540,68Należności: 409,70

8. Dane o działalności zleconej przez podmioty państwowe i samorządowe (usługi, państwowe zadania zlecone i zamówienia publiczne) oraz o wyniku finansowym tej działalności:

Brak

9. Informacje o rozliczeniach z tytułu ciążących zobowiązań podatkowych oraz informacje w sprawie składanych deklaracji podatkowych

Brak

W trakcie trwania roku obrachunkowego Stowarzyszenie nie składało deklaracji podatkowych.

10. Informacje o przeprowadzonych kontrolach Stowarzyszenia w okresie sprawozdawczym

W roku sprawozdawczym nie przeprowadzono w Stowarzyszeniu żadnej kontroli